Tel bükme makinesi yapımı | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Özel bir tel bükme makinesinin yapımı

by Jean-Marc Baudrand
www.baudrand-new-tech.com

 

Baudrand New Tech, birçok makine üreticisinin ihmal ettiği, özel ihtiyaçları karşılamak için özel ekipman geliştirme yeteneğini göstermiş bulunuyor.
Fransız şirket, şu anda süreç entegrasyonuna yeniden ilgi gösterildiğine tanıklık ediyor. Genel müdürün söylediği gibi: "Genel olarak Avrupa tel şekillendirme şirketleri, özellikle de Fransızların taşeronluk yapmaktan gittikçe uzaklaştıklarını gösteriyor. Görünüşe göre tedarikçilerinin manevra alanları minimumda, bundan daha düşük olması olanaksız. Maliyetleri azaltmak için tek çözüm artık katma değeri entegre etmek, dolayısıyla, hacim elverdiğince şirket içi üretim yapmaktır. Hacim ise bir yatırımı sanıldığından daha hızlı karşılar: bir imalat makinesi en az bir yıl, genellikle maksimum 2-3 yıl içinde kendini öder."

1992'den beri tel şekillendirme ve sarmal yayda uzman şirketin kurucusu ve sahibi Sn. Jean-Marc Baudrand,  bir yıl önce, konveyör bant endüstrisinde kullanılan özel teknik zımba üreticisi tarafından Fransız şirketine başvurulduğunu açıklıyor
.Amaç mevcut eski tel bükme makinelerini değiştirmekti. Eski teknolojinin kullanılması, yüksek bakım maliyetleri ve uzun değiştirme süreleri getiriyordu; üretim yavaştı, değişim süreleri uzundu, yüksek nitelikli personel gerektiriyordu ve ayrıca ürünlerin boyutsal kalitesi sabit değildi.

Bu bir ders kitabı örneğidir; belirtilen dezavantajlar genellikle standart üretim ekipmanı mümkün olduğunca belirli bir üretimi gerçekleştirme sırasında tespit edilir.
Piyasada yüksek hacimde ihtiyaç duyulan zımba telini karşılayıp üretimi önemli ölçüde iyileştirmek için özel bir makine geliştirilmesini tercih etme kararı alındı.
Bu makine, 3,5 mm çapa kadar tel işleyebilir ve 100 mm'ye kadar toplam uzunlukta  zımba teli geliştirebilir. Ürünler makineden 30° de her iki ucu pahlanmış halde çıkar.
Hammaddeler, her biri 1.000 kg kapasiteli motorlu bir sarıcı üzerine yerleştirilen iki besleme bobininden gelir, böylece besleme, bükme ve pah işlemlerini hızlandırmak zorunda kalmadan üretim hızını iki katına çıkarmak mümkün olur. Üretim hızı dakikada 120 zımba teli olarak ayarlanmıştır.

İşlem aşağıdaki gibidir:

-  Motorlu iki çözücüye iki tel bobini yerleştirilir.
- Teller, mekanik konumu motorlu bir sistem tarafından dijital olarak ayarlanabilen ve tekrar üretilebilen çift döner düzleştiriciden geçer.
- Ana makine teli süreksiz modda işler ve çözücüler ham maddeleri oldukça süreğen hızlarda besler. İkisini senkronize etmek için, iki alt montaj arasında bir çift hammadde biriktirme döngüsü oluşturulmuştur.
- Her tel beslemesi, hızlı kelepçeleme ve açma ile çift set 4 besleme silindiri tarafından sağlanır. Her set kendi motoruyla tahrik edilir. Tel beslemesinde olası kaymayı önlemek için, kodlayıcılar dönüşlerini doğrudan çalışan hammaddeden alırlar.
- Kesilmiş teller yatay eksenli değiştirilebilir bir döner tablaya taşınıp orada tutulur. Tabla, kesilmiş telleri bir uç pah istasyonuna ve sonra bir bükme aletine taşır. Her adım sensörler tarafından doğrulanır. Operatör tüm süreci renkli bir dokunmatik ekran üzerinden kontrol edebilir ve izleyebilir.

Baudrand New Tech hakkında 
Metal tel ve şeritlerin endüstriyel üretimi için ekipman konusunda uzman olan Baudrand New Tech, yay şekillendirme makineleri, çok kızaklı bükücüler, örgü ve takviye armatür kaynak ekipmanları ve doğrultma ve kesme hatları ile özel makineler sunmaktadır. Baudrand New Tech, birçok marka için tasarım, imalat, montaj ve alet ayarlamaları hizmeti sunuyor. Ayrıca çeşitli üreticilerden ikinci el ekipmanı da mevcut olup garantilidir
.