Atotech’in yüksek performanslı çinko lamel kaplama sistemleri | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Atotech’in otomotiv OEM'lerince onaylanmış yüksek performanslı çinko lamel kaplama sistemleri

Otomotiv OEM'leri, bağlantı elemanları için hem her bakımdan uygulanabilen hem de güvenilir bir şekilde çalışabilen kaplamalar istiyor. Kaplamalar, ister çelik ister e-kaplama veya alüminyum malzemeye vidalanmış olsun, aynı montaj özelliklerini sağlamalıdır. Bunlar, çeşitli araç iç bileşenlerinde çeşitli kombinasyonlarla giderek daha fazla kullanılan malzemelerdir. Bağlantı elemanlarında, yüzey kaplamasının sağlamak zorunda olduğu sürtünme katsayısı (CoF) özelliklerinin yanı sıra, ısıl gevşeme şartnameleri ve korozyon koruma işlevleri gibi dikkate alınması gereken ek faktörler de vardır.

Atotech'in öncü çinko lamel kaplama sistemi, büyük Alman otomotiv OEM'leri Volkswagen, Daimler ve BMW'nin katı şartnamelerini karşılıyor
Atotech’in gümüş taban kaplaması Zintek® 200, mükemmel katodik korozyon koruması sağlayan çok yönlü bir çinko lamel kaplamadır. Son derece zorlu CoF şartnamelerini karşılayan sofistike bir son kat şarttır: Saydam son kat kaplama Zintek® Top LV. Bu ince katmanlı su bazlı son kat, reaktif özellikleri sayesinde etkili ek korozyon koruması sağlar. Entegre yağlayıcı, MBN 10544 gibi karmaşık CoF taleplerinin sorunsuz bir şekilde karşılanmasını garanti ediyor. Zintek® 200 ve Zintek® Top LV kombinasyonu otomotiv pazarında birinci sınıf bir ürün kombinasyonudur. Volkswagens TL 245 spesifikasyonu için onaylanmıştır. Dahası, zorlu çoklu montaj ve ısı gevşetme özelliklerini de yerine getirir (VW 01131). Sistem, ayrıca, korozyon koruması ve CoF davranışı (BMW GS 90100) açısından BMW'nin şartnamelerini de kucaklar. Çinko lamel kaplama, Alman Otomobil Birliği (VDA) üyeleri tarafından genel olarak istenen bir işlem olan 180°C sıcaklıkta 96 saat önceden termal ön şartlandırma ile bile korozyon testinde yüksek kaliteli sonuçlar göstermiştir.

En yüksek talepler için siyah çinko lamel sistemi:  Volkswagen’in TL180 standardı için Atotech'in işlemi
Otomotiv endüstrisi, özellikle estetik söz konusu olduğunda, yüksek beklenti ve şartnamelere sahiptir. Siyah kaplamalar için en büyük zorluklar renk homojenliğini ve uzun vadeli istikrarı korumaktır.
Örnek olarak, Volkswagen`in TL180 standart spesifikasyonu metrik parçalar da dahil olmak üzere çeşitli tipte bağlantı elemanları için geçerlidir. TL180, Volkswagen'nin siyah çinko pul kaplamaları için yüksek performans standardını özetlemektedir ve en karmaşık korozyon koruması ve renk devamlılığı şartnamelerine sahiptir. Bunun yanı sıra, Volkswagen'nin istenen sürtünme özellikleri katsayısını ve ısıl gevşeme şartnamelerini karşılamak en zor konulardır.

Volkswagen, TL180 spesifikasyonlarını güncelleyerek ön işleme sürecini basitleştirdi. Buna yanıt olarak Atotech, performans standartlarını daha da iyileştirmek üzere basitleştirilmiş onaylı kaplama dizileri geliştirdi. 
Çinko lamel kaplamalardaki son gelişmeler, Zintek® 300 HP siyah taban kaplama ve Techseal® Black SL VA / Techseal® Black S T son kat kaplamalar, önceki sistemlere kıyasla kimyasal sayısını azaltmaya yardımcı olur. 
Zintek® 300 HP, mükemmel korozyon koruma özellikleri, artan beyaz korozyon geciktirme ve birinci sınıf kuruma ve akma özelliklerine sahip yüksek performanslı bir siyah taban kat kaplamadır. Bu özelliklerle Zintek® 300 HP, siyah çinko lamel son kat kaplamalar için en iyi taban kaplamadır. 

VW'nin katı montaj şartnamelerini karşılamak sofistike bir son kat gerektirir: Techseal® Black SL VA. Yarı parlak koyu siyah bir görünüme sahip organik son kat kaplama, mükemmel bir kapama ve kimyasal direnç sağlar. En önemlisi, düşük sapmalı, buna paralel, sınırlı ısıl gevşeme özellikli e-kaplama ve alüminyum üzerine çoklu montaj şartnamelerini karşılar.

Atotech, TL180'e göre yağlamasız bir kaplama gerektiren parçalar için Techseal® Black S T sunmaktadır. Techseal® Black S T estetik siyah mat görünümün yanı sıra örnek kimyasal direnç sağlayan onaylanmış bir son kat kaplamadır. Sünek kaplama, klipsler ve kelepçeler ile diğer bağlantı elemanları için de kullanılabilir. Yama sızdırmazlığı ile uyumludur. Her iki onaylı son kat, Techseal® Black SL VA ve Techseal® Black S T, minimum aşınma belirtisi gösterir.
Atotech, bu olağanüstü son kaplamayı içeren öncü çinko lamel işlemini, VW TL180 için tedarik ediyor. Birçok uygulayıcı tarafından kabul gören işlem, en yüksek performans standardı ve kullanım kolaylığıyla onaylanmış en iyi sistem övgüsü aldı.

Volkswagen TL180 için onaylanan Atotech kaplama sistemlerinin sağladıkları

•    Uzun vade dayanıklılığa sahip derin siyah son kat 
•    CoF ve ısıl gevşeme şartnamelerin karşılama
•    Çok iyi kapamalı ve en düşük aşınmalı son kat
•    Kimyasal sayısında azalma