Würth Group Büyümeye Devam Ediyor | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

WÜRTH GROUP Büyümeyi Sürdürüyor


Satışların büyümesi yüzde 4,8 artışla 14,27 milyar EUR yeni rekor seviyede
Faaliyet sonuçları 750 milyon Euro'ya düştü

Yıllık ön mali tabloya göre, Würth Group 2019 yılında 14.27 milyar EUR satış hacmi bildirdi (önceki yıl: 13.62 milyar EUR). Bu, yüzde 4,8'lik bir büyümeye karşılık geliyor. Kur etkilerinden arındırılmış büyüme yüzde 4,2 seviyesinde.

Satışlar 2019'da alışılmışın dışında olarak heterojen bir şekilde gelişti. Grubun hem ayrı ayrı bölgelerinin hem de ayrı ayrı iş birimlerinin farklı gelişimi bunu yansıtıyor. Almanya'da satış büyümesi yüzde 2.1 oranında oldukça mütevazı idi. Bu, her şeyden önce zorlu otomotiv endüstrisinden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak Würth Elektronik Grubu gibi iş birimlerinin veya hepsi bu sektördeki müşterilere hizmet veren imalat ve araç ticaret şirketlerinin gelişimi bundan etkilendi. Bu birimler 2019 yılında satışların düştüğünü bildirdi. Bunun aksine, Würth Group'un ana şirketi ve Würth Line'ın Alman satış organizasyonu Adolf Würth GmbH & Co. KG yüzde 5,8'lik bir büyüme bildirdi.

Almanya dışında %6,8 oranında satış büyümesi yakalayan grup, Güney Avrupa'da (yüzde 15,3; satın almalara göre ayarlanırsa yüzde 4,9), Güney Amerika'da (yüzde 8,0) ve Doğu Avrupa'da (yüzde 6,6) tatmin edici büyüme oranları elde etmiştir.
Hatta Elektrik Toptan Satış şirketleri, önde gelen İspanyol elektrik toptancısı Grupo Electro Stocks S.L.U.'nun 2019'da satın alınması sayesinde çift haneli oranlarda büyüdü.

E-ticaret satışları 2019 yılında ortalamanın üzerinde bir büyüme yaşadı ve 2019 yılında 2,6 milyar EUR tutarında gerçekleşti. Böylece Grup satışlarındaki payı yüzde 18,3'e yükseldi.

Faaliyet sonuçları
Ön rakamlara göre, Würth Grubunun faaliyet sonucu 750 milyon Euro'dur ve bu nedenle bir önceki yılın yüzde 13,8 altındadır (2018: 870 milyon Euro). Bu düşüş temel olarak brüt kar marjlarının baskı altında kalmasından kaynaklanmaktadır. Artan satın alma fiyatlarını piyasadaki müşterilere tamamen yansıtmak mümkün olmadı. Ayrıca Würth Grubu, iş modelinin ve büyüme girişimlerinin genişletilmesine yatırım yapmaya devam etti.

İstihdam
Çalışan sayısı 2019'da 77.080'den 78.686'ya yükseldi. Almanya'da çalışan sayısı yüzde 2.4'lük bir artışla 24.344'e ulaştı. Grubun halihazırda bordroda 33.979 satış çalışanı bulunmaktadır. 

Adolf Würth GmbH & Co. KG'de ulaşılan kilometre taşı: 2 milyar Euro satış
1945 yılında kurulan Adolf Würth GmbH & Co. KG, 2 milyar Euro'dan fazla satış rekoru bildirdi. Grubun ana şirketi 2019 yılında 2,09 milyar Euro satış hacmi yarattı. “2020'deki yıldönümümüz için daha iyi bir motivasyon yok: Adolf Würth GmbH & Co. KG, 75. şirket yıldönümünü kutlarken Profesör Würth 85 yaşında olacak. Ne muhteşem bir hediye!” diyor bu kilometre taşından mutlu olan Adolf Würth GmbH & Co. KG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Heckmann.

Genel görünüm
Würth Grubu Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Robert Friedmann, “Genel ekonomik tahminler ihtiyatlı olmaya devam ediyor, bu nedenle Würth Group orta tek haneli satış büyümesi ve bununla orantılı olarak artan bir faaliyet sonucu bekliyor,” diyor ve yeni iş yılı için beklentileri açıklıyor. “Elbette, her türlü siyasi gerginlik ve tarife anlaşmazlığı, dış ticaret ve dolayısıyla ihracat üzerinde güçlü yansımaları olduğu için yıkıcı faktörlerdir. İşte bu olumsuz koşullara rağmen büyümek için gücümüzü toplamamız gerekiyor.”