Telsama'nın ürünleri KKTC'nin ilk elektrikli otomobilinde kullanılıyor | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

KKTC’de üretilen ilk elektrikli otomobillerde Telsama’nın yay ve klipsleri kullanılıyor

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in çocukluk hayalini gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. İrfan Günsel’in ve KKTC'nin neredeyse tüm siyasilerinin ve 3000'e yakın davetlinin katıldığı bir lansmanla B9 (sedan) ve J9 (suv) modellerinin lansmanı 2 Şubat’ta KKTC’de yapılan bir tören ile gerçekleşti.

Elektrikli aracın tüm tasarım, Ar-Ge ve prototipine kadarki süreç yalnızca 6 senelik bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkmış. Tüm ar-ge ve tasarım çalışmaları Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden 100’e yakın mühendis ve öğrenciyle birlikte  Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde yapılıyor.  Yazılımı, yürür takımı tamamen kendi ekipleri tarafından yapılmaktadır.

2016 yılında ilk maketi, 2020 yılında ise prototipi tanıtılan araç için 2022 yılında 4000 adet, 2025 yılında ise J9 modeliyle birlikte yıllık 20.000 adet araç üretimi hedeflenmektedir.

Araçta yaklaşık 10.000 adet parça kullanılmaktadır. Bu sayı klasik bir elektirikli araca göre de oldukça fazladır. 

Otomobilin üretimi için 28 farklı ülkeden 800’e yakın firma ile çalışıldı. Motor Belçika üretildi ve bu araç için özel bir motor kullanılmaktadır.

Aracın parçaları (far,koltuk vs.) prototip için hazır olarak ithal edilip kullanılmış durumda, fakat araç seri üretime geçtiğinde kendine özel parçalar üretilecek.

Aracın fabrikası hazır durumdadır. Henüz bantlar hazır değil fakat üretim alımları büyük yatırımlarla devam etmektedir.

Bu aracın üretimi ticari bir kaygıdan daha çok KKTC için dünyaya tanınma fırsatı olarak görülmektedir.