Çeşitli çaplarda tel rotların ovalanması | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

AMBA: Ovalama. jant teli imalatında yüksek derecede esneklik sağlar

Büyüyen elektrikli bisiklet pazarı, bisiklet jant teli için yeni üretim süreçleri gerektiriyor
Wire 2020, Aachener Maschinenbau GmbH (AMBA) tarafından geliştirilen yeni jant taslak tel azaltma makinesiDD-350'nin açılışını görecek. Dakikada 40 parçaya kadar verim oranına sahip olan bu makine, geleneksel tasarımlı makinelerden çok daha yüksek verimlilik elde eder. 

Çift kalın uçlu jant telleri, yani ortada uçlarından daha ince olan teller, ağırlıklı olarak üst düzey bisikletlerde kullanılır. Ağırlık tasarrufu sağlar ve hava sürtünmesini azaltır. Bu tür tellerin taslakları çekme ya da yığma ile üretilemez.
AMBA tarafından geliştirilen yeni jant tel taslak makinesi, serbestçe ayarlanabilen bir uzunluk boyunca belirli bir küçük çapa ovalanarak uçlar arasındaki jant tel çapını azaltır. Makine, milimetrenin iki ila üç yüzde biri kadar düşük yuvarlaklık toleranslarına ulaşır.

Arka plan: Elektrikli bisikletler
Elektrikli bisikletlere yönelik artan talep, bisikletlerin daha yüksek hızlarda ve daha ağır bisiklet sürücüleriyle çalışmasına neden oluyor. Bu eğilimlerin bir sonucu olarak, göbeğe bağlanan jant teli uçları, özellikle frenleme sırasında artan yüklerle baş etmek zorundadır. Aynı zamanda jant telinin karşı uçları, elektrikli olmayan bisikletlerde kullanılanla aynı çapa sahip olabilir, çünkü jantla bağlantı ekstra yükten etkilenmez. Sonuç olarak, farklı çaplarda uçları olan jant teli boşlukları için artan bir talep vardır.

Teknolojinin ayrıntıları
Yeni AMBA makinesi servo kontrollüdür. Kesiti azaltılmış alanın uzunluğu ve konumu, taslak geçerken değiştirilebilir. Kullanıcı sadece taslak geometrisini CNC kontrol ünitesine girer. Makine ovalama parametrelerini otomatik olarak uyarlar. Operatörün yapması gereken tek şey, taslak geometrisi verilerini CNC paneline girmekti. Makine ovalama parametrelerini otomatik olarak ayarlayacaktır. 

AMBA Genel Müdürlerinden Manfred Houben, yeni DD-350 makinesi ve bu ürün serisinin çeşitli modelleri için büyük bir potansiyel görüyor. “Makine servo kontrollü. Bu, yalnızca en yüksek hassasiyet ve performans verimliliği açısından değil, aynı zamanda potansiyel yeni uygulamalar açısından da jant teli üreticilerinin gereksinimlerine son derece esnek bir şekilde yanıt vermemizi sağlar. Örneğin, makineyi o kadar yüksek bir güç derecesine sahip olarak tasarlayabiliriz ki, çok daha büyük çaplarda jant telleri üretmek sorun olmaz.”

Bisiklet jantları için mıhlı birleşimlerin soğuk şekillendirilmesi
WIRE 2020'de AMBA ayrıca bisiklet jantlarında mıhlı birleşimler için ovalama ve tırtıl çekme makinelerini sergileyecek. Bu parçalar eskiden eksiltmeli işlemle üretilirken, AMBA'nın hepsi bir arada makinesi doğrudan kesilmiş filmaşinden bitmiş mıhlı birleşimler oluşturmak için sadece bir işlem adımı gerektirir. Bitmiş parçalar makineden yerçekimi ile boşaltılır.