Koronavirüs nedeniyle, üretimdeki yavaşlama dünya ticaretini bozuyor | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Koronavirus salgını ihracatta küresel tedarik zincirinde 50 milyar dolar zarara mal oldu

UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı) tarafından 4 Mart'ta yayınlanan tahminlere göre, Çin'deki koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle üretimdeki yavaşlama dünya ticaretini bozuyor ve küresel değer zincirlerinde ihracatta 50 milyar ABD doları düşüşe neden olabilir.

Şubat ayında, PMI endeksine göre - kritik üretim endeksi - 2004'ten bu yana en düşük okuma olan 22 puan 37.5'e düştü. Bu düşüş yıllık bazda ihracatta% 2'lik bir düşüş anlamına geliyor.

Çin, birçok küresel ticari operasyonun merkezi üretim merkezi haline geldiğinden, Çin üretimindeki yavaşlama, endüstrilerin, Çinli tedarikçilere ne kadar bağımlı olduğuna bağlı olarak her bir ülke için farklı yansımalara neden oldu.
UNCTAD Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, “İnsan yaşamına yönelik ciddi tehditlere ek olarak, koronavirüs salgını küresel ekonomi için ciddi riskler taşıyor” dedi.

“Dünyanın bir bölgesinde imalattaki herhangi bir yavaşlamanın, bölgesel ve küresel değer zincirleri nedeniyle dünya çapında ekonomik faaliyetlerde dalgalanma etkisi olacaktır.”

UNCTAD tahminlerine göre, en fazla etkilenen sektörler hassas aletler, makineler, otomotiv ve iletişim ekipmanlarını içermektedir. En çok etkilenen ekonomiler arasında Avrupa Birliği (15.6 milyar $), ABD (5.8 milyar $), Japonya (5.2 milyar $), Kore Cumhuriyeti (3.8 milyar $), Tayvan (2.6 milyar $) ve Vietnam (2.3 $) yer alıyor. milyar).

OVID-19'un tahmini küresel etkileri, virüsün tutulmasına ve tedarik kaynaklarındaki değişikliklere bağlı olarak değişebilir.