Dimac Servis 4.0: Müşterilerin %100 Muayene ve Ayıklama Makineleri | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Dimac Servis 4.0: Müşterilerin %100 Muayene ve Ayıklama Makineleri ile Etkileşiminin Dönüştürülmesi

Müşteriler, hizmet etkileşimlerinin giderek daha basit, sezgisel ve son derece kişisel olmasını beklemektedir. Ayrıca, hizmetlere gerçek zamanlı erişim ve birden fazla kanaldan kesintisiz etkileşim istiyorlar.

Dimac Servis 4.0, Bağlantı Elemanı OEM'leriyle bu yüksek beklentileri tamamen karşılayacak şekilde etkileşim kurmayı amaçlayan yeni bir yaklaşımdır.

Dimac CEO'su Massimo Agrati şöyle açıklıyor: “Bu, hizmetlerimizin sunum ve dağıtım şeklini geliştirerek müşterilerin artan taleplerini karşılamamıza yardımcı olabilecek temel bir dönüşümdür.”

Değişen 4.0 teknolojileri, Bağlantı Elemanları Üreticilerinin değer zincirinde hizmet dönüşümü sağlar ve daha fazla verimliliği teşvik eder.

Simone Silvestri (müşteri yöneticisi) şöyle devam ediyor: “Mühendislerimiz, açık sistemlerdeki büyük veri hacimlerini yönetmek ve talep üzerine hizmet sunmak için bir bulut bilgi işlem veri ve analiz sistemi geliştirdi”.

Hedef, müşterilerin talepleri, tercihleri ve yolları hakkında daha derin bir kavrayışa sahip, reaktif, proaktif ve muhtemelen tahmin edilebilirlik hizmeti sunmaktır.

“Bu, Dimac için çok fikir verici bir senaryo ortaya koyuyor,” diye devam eden Sn. Silvestri, “iş süreçlerindeki tamamen kural tabanlı insanları değiştirerek akıllı bir sanal yardım veya robotik otomasyon için bilişsel hesaplama,” dedi.

Aslında, Dimac riskten daha fazla korunmuş oluyor. Bağlantı ve nesnelerin interneti ile ilgili olarak, İtalyan şirketi, yüksek performanslı donanım ve yazılım kullanan entegre bir uygulama ve bulut hizmetleri ekosistemi oluşturuyor, yerinde hizmetler ve uzaktan izleme gibi alanlarda sürekli bağlantı oluşturuyor.

Bu evrimden teknik destek, önleyici bakım ve yedek parça temini yararlanır.

Dimac Müşteri Bakım Hizmetlerinde çalışan Sn. Susanna Cravero şöyle yorumluyor: “Yeni teknolojik gelişmeler, müşterilerimiz ihtiyaç duyduğu anda yedek parça taleplerini en kısa sürede işleme koymayı mükemmel bir satış sonrası hizmeti sunmamızı sağlıyor”.

“Dünyanın dört bir yanına teslim edilen 900'den fazla ekipman çalışıyor” diyor Cravero, “ve her zaman birinci sınıf servisi garantisi bizim sorumluluğumuzdur”.

Dimac, ileri teknolojiye ve yeteneklere yatırım yapıyor. “Yeni teknolojiler ve genç yeni nesil arasında ayrılmaz bir bağ var," diyen Sn. Agrati “Dimac, teknolojik gelişmenin yanı sıra mükemmel gençleri cezbetme ve korumaya girişiyor,” dedi.

Tıpkı tüm dinamik ve geniş görüşlü girişimci tabanlı şirketler gibi Dimac da yeni fırsatların yeridir.

Dimac girişimi aynı zamanda süreçleri yerelleştirerek, doğru kişiyi doğru yere ve doğru zamanda göndererek insan kaynaklarının etkin kullanımını en üst düzeye çıkarmayı amaçlamaktadır.

Yönetimin politikası kısa süre önce Fastener Fair Stuttgart 2019, Fasteners Fair Detroit 2019, International Fasteners Expo Las Vegas 2019'daki Dimac standındaki başarılı katılımcılar tarafından ödüllendirildi.

www.dimacsrl.com