Mega Projelerde Berdan Cıvata İmzası | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Mega Projelerde Berdan Cıvata İmzası

1980’de üretime başlayan Berdan Cıvata Tarsus’ta cıvata somun üretmek üzere 150 m2’ de kurulmuş bir atölye idi. 5 adet kullanılmış tezgâhla işe başlayan Berdan Torna Atölyesi’nde üçü çırak 5 kişi çalışıyordu.

Kredilere ulaşmanın zor, faizlerin çok yüksek olduğu o yıllarda Berdan Torna Atölyesi kendi yağıyla kavruldu, büyüme eğrisi adeta yatay seyretti. 20 yıl sonra 400 m2’ ye büyümüş atölyeyi 25 çalışanla birlikte terk edip Tarsus-Mersin Organize Sanayi Bölgesi’ne 1.500 m2’ lik fabrikalarına taşındılar. Artık kredi için bankaya teminat gösterecek 5 bin m2 arsaları ve bir fabrika binaları vardı.

Organizeye taşınmadan önceki 20 yılda sadece 20 istihdam yaratabilen Berdan Cıvata organizedeki yeni yerinde 2019 sonunda yani 19 yılda, 40 kadarı mühendis, olmak üzere toplam çalışan sayısını 320’ye çıkartmıştır. 4 parsel daha alarak bugün toplam 5 parselde 40 bin m2’ de 18 bin m2’si kapalı tesislerde Türkiye’nin en büyük 5-6 cıvata somun üreticisinden birisi haline gelmiştir.

Cıvata somun üretim tesisleri, ısıl işlem tesisleri, elektro galvaniz, sıcak galvaniz tesisleri ve ISO EN 17025’e göre Akredite Belgeli Zengin Test Laboratuvarı ile birlikte entegre bir tesis haline gelerek Mega Projelerin Kritik Bağlantı Elemanları ihtiyaçlarında aranan bir üretici durumuna gelmiştir. 

Avrupa’nın en uzunlarından Osman Gazi Köprüsü ve dünyanın 2023 metre ile en uzunu olan Çanakkale Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan 10 m. boyda 780 kg ağırlıkta ankeraj cıvatalarını üretme gururu Berdan Cıvata’ya nasip olmuştur.

Bunun yanında 6.500 saat Tuz Püskürtme Korozyon Testi’ne dayanımlı Anamur Kıbrıs arasındaki Barış Suyu Projelerindeki boruların flanş cıvatalarını, 2.400 saat Tuz Püskürtme Korozyon Testi’ne dayanımlı 1.800 km'si Türkiye’de geçip Avrupa’ya giden TANAP Doğalgaz Boru Hattı Flanşları’nın Teflon Kaplı Cıvataları yine Berdan Cıvata’da üretebilmiştir.

Bu yılın Ocak ayında 41’inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Berdan Cıvata üretimin yarıya yakınını ihraç ederek, ülkemizin cıvata sektöründeki başarılarını yurtdışında tanıtmaya, istihdam yaratmaya, çelik yapılardan ve Rüzgar Enerji Santralleri’nden sonra Savunma Sanayii’ne ve Nükleer Enerji Santrallerinin kritik öneme haiz cıvata ve somunlarının üretimi için kendini hazırlama çalışmalarına başlamıştır.