Cıvata Kilitleme Sistemlerinin Özelliklerini Nesnelleştirme Girişimi - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Cıvata Kilitleme Sistemlerinin Özelliklerini Nesnelleştirme Girişimi

Teori
Her türlü gerilimli inşaat sistemleri dengeye geri dönmek için doğal çaba gösterir, balasttan kurtulmak anlamına gelir. Vida bağlantıları için bu, ön yük Fv'nin kademeli olarak kaybını gösterir. Bu gevşemeye işletim sırasındaki titreşim ve dinamik stres yardımcı olur Fv. (Şekil 1).  

Prensip olarak, bunu önlemenin iki yolu vardır:
1. Temas yüzeylerindeki sürtünmeyi arttırın
2. Örnek olarak sertleştirilmiş dübel pimleri ile çapraz çalışma kuvvetlerini yakalayın

Cıvatalı bağlantıların ön gerilme kuvveti azalmasını önlemenin en yaygın yöntemi harici kilitleme elemanları uygulamaktır. Bilinen bu yöntemlerin neredeyse tamamı temas yüzeylerindeki sürtünmenin arttırılmasına, böylece gevşetmek için gereken enerjinin arttırılmasına dayalıdır. (Şekil 2). 

   

Mevcut piyasa bu konuda harika bir seçim sunuyor. Prensip olarak, bunlar A ve B olarak iki temel gruba ayrılabilirler 
(Şekil 3). 

A Grubu, etkisi montaj kuvvetinin FM boyutuna bağlı olan kilitleme elemanlarını içerir. Grup B, vida dişi üzerinde radyal yönde hareket eden öğeleri içerir. Kilitleme etkileri, montaj kuvvetinin FM boyutuna bağlı değildir. Bu grubun en iyi bilinen temsilcileri DIN 985'e göre naylon halkalı kilitleme somunları ve kimyasal kilitleme sistemleridir.

Vida bağlantılarını kilitleme yönteminin doğru seçimi için kriterler

Piyasada çok çeşitli kilitleme elemanlarının bulunduğu belirtilmişti. Aynı zamanda, tasarım ve inşaat ofisleri giderek daha fazla yeni model üretmektedir. Bu nedenle tasarımcının, sunulan birçok sistemin karmaşıklığı hakkında iyi bir şekilde bilgilendirilmesi önemlidir.
Ancak aşağıdaki teorem geçerlidir:

Her cıvata gerilimi için başka bir kilitleme “elbisesi”!

Bu nedenle, başarılı bir tasarımın ilk önkoşulu, işletimde olan inşaat düğümü göz önüne alındığında ne tür bir gerilime maruz kalacağını bilmektir. Ancak bundan sonra cıvatalı bağlantı kilitleme yönteminin seçimi takip edebilir. Kulağa basit geliyor, ancak kilitleme elemanlarının ve yöntemlerinin geniş ürün çeşitliliğinden seçim yapmak o kadar kolay değil. Çok işlevliliklerini kabul etmek önemlidir, bu demek oluyor ki:  
 
-    Kilit etkisi
-    Isı direnci
-    Montaj zorluğu
-    Fiyat
-    Arayüz sayısı
-    Sızdırmazlık
-    Lojistik
-    Çevre
-    Tekrarlanabilirlik
-    Temas yüzeyi hasarı

Şekil 4, seçili cıvata kilitleme yöntemlerinin kapsamlı analizinin bir örneğini göstermektedir. Bu resim, karşılaştırılan teknolojilerin artılarını ve eksilerini açıkça göstermektedir. Nihai karardan önce her tasarımcı tarafından benzer bir analiz yapılmalıdır. Karar verebilen ve sorumluluk taşıyan tek kişi odur.

Şekil 4'teki diyagram, resmi bir statüsü olmasa da, cıvatalı bağlantıların emniyete alınmasının çeşitli yollarını objektif olarak nasıl değerlendireceğine dair tasarımcıya talimatlar sunmaktadır. 

Sonuç

Cıvatalı bağlantıların kilitlenmesi yönteminin seçimi ciddi bir tasarım kararıdır ve buna özel olarak dikkat edilmelidir. Tasarımcının bu konudaki rolü açıktır. Doğru bir tasarım kararı için kilitleme yeteneğinin tek kriter olmadığı zaten belirtilmişti. Kapsamlı olarak değerlendirilmesi gereken diğer birçok etkili faktör vardır. Makalenin konusu budur. Rolü rehberlik sağlamak değil, tasarımcıların ticari ortamda yön bulmasına yardımcı olmaktır.