Sarmal Yay Pimi Nasıl Takılır - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Sarmal Yay Pimi Nasıl Takılır

Jeff Greenwood, Ürün Satış Mühendisi SPIROL International Corporation

Sarmal Yay Pimleri montaj düşünülerek tasarlanmıştır. Diğer pimlerle karşılaştırıldığında, dörtgen uç, eşmerkezli pah ve düşük yerleşim kuvvetiyle kolay kurulum için idealdir. Sarmal Pimler, ayrıca, kurulum sırasında baskıladığı ve deliğin şekline uydukları için geniş delik toleranslarına diğer pimlerden daha fazla uyum sağlayabilir. Sonuç olarak, Sarmal Pimler, takılması en kolay pim türü olup servis verilebilir şekilde tasarlanmıştır.Sarmal Pimin nominal çapı, içine takılacağı ürün için önerilen delik boyutunu temsil eder. Sarmal Yay Pimi tasarım kılavuzu, tavsiye edilen delik tolerans aralığını belirtir. Sarmal Pim, takma öncesi çapı delik boyutundan daha büyük ve pah çapı delikten daha küçük olacak şekilde tasarlanmıştır. Takma sırasında, yivli pah, Sarmal Pimi delikle hizalamaya yardımcı olur ve konumuna itilirken sargıların sıkıştırılmasını kolaylaştırır.

TAKMA SEÇENEKLERİ

Çoğu üretici sadece sınırlı sayıda prototip montajı gerekli olduğunda çekiç kullanmayı tercih eder. Bununla birlikte, bazen, özellikle pimler deliğe çekiçlenirken tutunamayacak kadar küçük olduğunda, pim yerleştirilirken pime tutunmaları gerekmeyecek şekilde bir pim tahrik aynası kullanmayı tercih edebilirler. Otomatik pim yerleştiriciler, yüksek üretim hacimleri için tercih edilir çünkü zaman içinde önemli bir yatırım dönüşü (YD) sağlarlar. Ek olarak, kullanımı zor olan küçük çaplı pimler için otomatik pim yerleştiriciler tercih edilmektedir.

Çekiç

En basit Sarmal Pim kurulum yöntemi çekiç kullanmaktır. İlk olarak, Sarmal Pimi elle deliğe hizalayın. Daha sonra, Sarmal Pimi bir çivi gibi deliğe çekiçleyin. Pimi istenen yerleştirme derinliğine kadar sürün ve tutucuya zarar vermemeye dikkat edin.

Bir çekiç kullanmak, az sayıda prototip montajı veya bir Sarmal Pimi ilk kez denemek için mükemmeldir. Ancak, bu kurulum yöntemi kısa pimler veya küçük çaplı pimler için önerilmez, çünkü bu pimleri elle tutmak zor olabilir.

Pim Tahrik Aynalı Manuel Pres ya da Havalı Çekiç

Sarmal Yaylı Pimler, bir pim tahrik aynası kullanılarak pres veya hava çekici ile manuel olarak monte edilebilir. İlk olarak, pim tahrik milini prese veya hava çekici içine sabitleyin. Ardından, Sarmal Pimi sürücünün sonuna el ile takın. Ardından pimin açıktaki ucunu deliğe yerleştirin ve pres kolunu ilerleterek veya hava tabancasını harekete geçirerek kurulumu tamamlayın.

Pimli aynaya sahip presler ve hava çekiçleri, bir çekiçle karşılaştırıldığında daha iyi eksenel hizalama, kontrol ve daha hızlı döngü süresi sağlar. Bunlar küçük ve orta hacimli üretim için mükemmel çözümlerdir. Ayrıca, pim tahrikli aynalar, üreticilerin hizalama ve yerleştirme derinliğini kontrol etmelerini sağlayan uygun maliyetli ve çok yönlü araçlardır. Ayrıca, ayna montaj öncesi ve  sırasında pimi sağlam bir şekilde yerinde tutacaktır. Pim tahrik aynası, delikten daha küçük fakat pimin pah çapından daha büyük bir iç zımbaya sahiptir. Etkili kurulum için bu çok önemlidir.

Otomatik Kurulum Ekipmanı 

Otomatik pim yerleştiriciler, yüksek hacimli üretimde verimlilik için idealdir. Otomatik yerleştiriciler tamamen bağımsızdır. Bağlantı elemanı, titreşimli bir besleyiciye yönlendirilir ve bağlantı elemanını doğrudan yerleştirme bobininin altına yerleştiren bir mekik mekanizmasına yüklenir. Mekik bir geri çekme mekanizmasına monte edilir. Bu mekanizma, yerleştirme için, pim çıkış burcunu montaja mümkün olduğunca yakın konumlar daha sonra engelsiz yükleme ve boşaltma için geri çekilir.

Kurulum adımları, otomatik pim yerleştirici ile basittir. Operatör, tertibatı fikstür üzerine yükler, pimi takmak için makineyi etkinleştirir ve ardından tertibatı fikstürden çıkarır. Besleyici kabındaki pimler periyodik olarak yenilenmelidir. Operatörün pimleri, yükleme işleminin hiç bir aşamasında tutması gerekmez, çünkü pimleri, olması gerektiği gibi, nakliye kabından doğrudan besleme kabına dökmelidir.  Otomatik yerleştiriciyi üreticinin ihtiyaçlarına göre kişiye özel kılmak için birçok ek özellik vardır: ayarlanabilir çalışma istasyonu, kızılötesi güvenlik ışık perdesi, kuvvet izleme, mesafe izleme, parça varlığı algılama, döner indeks tablaları, besleme çanağında seviye izleme, delme ve pimleme kombinasyonu, döngüye çoklu pim yerleştirme gibi.

İLAVE ÖNERİLER

Fikstürleme

Fikstürleme, kurulum sırasında bileşenleri tutmak, desteklemek ve hizalamak için tasarlanmıştır. Bu, kurulum ekipmanının performansı ve dolayısıyla nihai ürünün kalitesi için kritik bir unsurdur. Etkili fikstürleme aynı zamanda döngü sürelerini iyileştirir, hurdaya ayrılan tertibat riskini azaltır ve montaj işleminin başlangıcını hatasız kılar.

Yaylı Hizalama Pimi

Yaylı hizalama piminin kullanılması, tüm kurulum işlemi boyunca pim ve montaj bileşenlerinin delikleri arasında hizalamanın devamını sağlamak için açık delikli montajlar için önerilir. Yaylı bir hizalama pimi, montaj tablasına sabitlenmiştir ve montajdan önce ve montaj sırasında montajın hizalanması için kullanılır. Yaylı hizalama pimlerinin (konumlama pimleri olarak da bilinir) yay mekanizmaları vardır, bu nedenle pim Şekil 1'de gösterildiği gibi düzeneğe sokulurken geri çekilirler. Eğer fikstür, basit bir görünmez pim yerine montaj komponentlerinin çevresini veri aldıysa, üreticinin uygun hizalamayı sağlamak için parçalar üzerinde daha sıkı toleranslar koyması gerekir. Bu, açık delikli montajlarda, herhangi bir değer katmadan, görünmez pim kullanımından daha yüksek üretim maliyetleri ile sonuçlanacaktır.