İran’da Bazı İşlenmemiş Madenlerin İhracat Vergileri Düşürüldü | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

İran’da Bazı İşlenmemiş Madenlerin İhracat Vergileri Düşürüldü

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı bazı işlenmemiş madenlerin ihracat vergilerinin düşürülmesine ilişkin Kararın uygulanmasına dair İran Gümrük İdarelerine bir yazı gönderdi.

İran’da iç üretimi desteklemek ve daha fazla katma değer oluşturmak amacıyla 23 Eylül 2019 tarihinde bazı işlenmemiş madenlerin ihracatında %25’e varan oranlarda gümrük vergisi uygulamasına başlanmıştı. Yeni düzenlemeyle 30 Ocak 2020’den itibaren uygulanmak üzere aşağıdaki değişiklikler yapıldı:

• Bakır cevherinin ihracat vergisi %10’dan %5’e düşürüldü
• Krom cevherinin ihracat vergisi %25’ten %10’a düşürüldü
• Kurşun cevherinin ihracat vergisi %20’den %12’ye düşürüldü
• Çinko cevherinin ihracat vergisi %20’den %12’ye düşürüldü

Öte yandan, demir cevherinin ihracat vergisi %25’te sabit tutuldu. Sanayiden sorumlu Bakan Yardımcısı Jafar Sarqeini’nin yaptığı açıklamaya göre İran’ın demir cevheri ihracatı 21 Mart-21 Aralık 2019 dönemini kapsayan ilk 9 ayda 4 milyon ton olarak gerçekleşti. Öte yandan, İran’ın 2017 yılında sadece Çin’e yaptığı ihracat yaklaşık olarak 22 milyon tondu.

İran Madenler ve Maden Endüstrilerinin Geliştirilmesi ve Islahı Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre Iran takviminin 8 inci ayında  (23 Ekim-21 Kasım 2019) demir cevheri ihracatı bir önceki aya göre % 75,43 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %80,32 düşüşle 311 bin ton oldu.

Demir cevheri üreticileri İran’ın içinde bulunduğu dönemde döviz geliri elde etmek için işlenmemiş madenlerin ihracatının önemli olduğunu savunmaktadır. Öte yandan, Esfahan Çelik Firması yetkilisi Nematollah Mohseni aşırı demir cevheri ihracatının pek çok çelik üreticisinin düşük kapasiteyle çalışmasına sebep olduğunu ifade etmiştir.

İran’ın 4,5 milyar ton ile dünya demir cevheri rezervlerinin %3’üne sahip olduğu tahmin edilmektedir.