Soğuk Şekillendirme Makinesi  | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

300 mm'ye kadar uzun taslak üretimi için Yüksek Performanslı ND Tandem

300 mm'ye kadar uzun taslak üretimi için Yüksek Performanslı ND Tandem Çift Vuruşlu Soğuk Şekillendirme Makinesi 

ND tandem çift vuruş şekillendirmeli soğuk şekillendiriciler, alçıpan vidaları, ahşap vidaları, metal levha vidaları (DIN 7970) ve teldeki benzeri 2,2 ila 5,2 mm (.087 "- .205") çapındaki telden parça  üretimi için tasarlanmıştır.

    Bu iyi kanıtlanmış teknoloji dünya pazarında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yukarıdaki tel çeşitlerinde, bu tip makineler piyasadaki en hızlı makinelerdir. 
    Wuppertal'daki WAFIOS Umformtechnik GmbH, NDF Tandem Çift Vuruş Soğuk Şekillendiricileri WAFIOS AG Reutlingen'den devralması verimli olmuştur.
    2019'un ilk çeyreğinde WAFIOS Umformtechnik, tanınmış Alman müşterisine başarılı bir şekilde ND 91 tipi 2 makineyi teslim etti. 

Teknoloji

    Yaygın çift vuruş makineler, genellikle 25 ila 50 mm (.985 "- 1.970") arasında değişen kısa vida üretimi ile sınırlıdır ve 400 - 600 adet/dakika arasında üretim yapar.    Tandem prensibi, 70 mm (2.758 ") boşluklar için 1.400 adet/dakikaya ve 170 mm (6.698") uzunluklara kadar 700 adet/dakikaya kadar çıktı sayısına olanak sağlar

Çalışma ilkesi (Şek. 1):
• Tel pimlerin ve sonuçta elde edilen taslakların bir tutma kayışı sistemi ile çalışma istasyonlarına doğrudan taşınması (Şek. 2).
• Taslağın her iki tarafında kafa şeklinin verilmesi ile ayrı önşekillendirme ve bitim.
• Kısa vuruşlu delme; Zımba kızağının hareketi sadece şekillendirme işlemi için gerekli tel uzunluğu kadardır.
• "Janus Taslak"ın simetrik ve asimetrik kesimi mümkündür. Örneğin, aynı anda 90 mm (3.546") taslak ve 30 mm (1.182") taslak üretimi gerçekleştirilebilir. Farklı kafa şekilleri üretilebilir.
• Fosfatlanmış malzeme yerine parlak tel kullanılabilir. Böylece, tel maliyeti daha az olur ve taslakların yıkanması elimine edilir.

Kompak tasarım 

• Doğrultma ünitesi, sonsuz değişken besleme, açık kesicili kesme burçları ve pimlerin tutucu hat sistemine aktarılması. 
• Pimlerin konumlandırılması, önceden şekillendirme ve delme işlemini birinci ve ikinci istasyonlarda tamamlama. 
• Boşlukların bir kafa ile konumlandırılması, ön şekillendirme ve bitimin üçüncü ve dördüncü istasyonlarda tamamlanması. 
• Çift başlı taslakların ayrılması. Daha uzun taslakların üretilmesi için (örneğin 100 mm/3.94" üzeri) bir taraf devre dışı bırakılır.
Sadece uzun taslaklar üretilecekse, sadece ilk ve ikinci istasyonlu S versiyonun satın alınması önerilir. 
    2.8 - 5.2 mm (.110 "- .205") tel çapları ve 305 mm (12.017")ye kadar uzunluk için ND 91 SL modeli döner bir döndürücü ile özel bir tasarım olarak mevcuttur.

Örnek    

    ND 90, 3 - 5 mm (.118"-. 197") arasındaki standart vida boyutlarına eşdeğer, 2.2 - 3.7 mm (.087"- .146") tel çapında 1.400 parça/dakika üretir. Ek olarak, toplam uzunluğu 140 mm (5.516") olan çift kafa taslakları asimetrik olarak kesilebilir. Minimum taslak uzunluğu 10 mm (.394") ve maksimum uzunluk 130 mm (5,22 ").

Performans ve sürüş sistemi

Tel, silindir doğrultma ünitesine verilir. Bir seçenek olarak, bir döner doğrultma döndürücüsü mevcuttur. Kademesiz olarak ayarlanabilen kayar besleme, teli kesme burcuna yönlendirir.

    Tel pimleri taşıma sistemine yerleştirilir. İki tutucu kayış, ayrı ön şekillendirme ve son zımbalama için pimleri tandem delme istasyonlarına yönlendirir. 
    Ön şekillendirme zımba istasyonunda, birinci darbe pimin ucunu oluşturur. Bitim zımbalama istasyonu, nihai ebadı ve vidanın başını oluşturur. Son işlemde, çift başlı taslak iki tek taslağa bölünür. 
    Zımbalama ve presleme aletleri için kam milleri taşıma sisteminin her iki yanında bulunur. İlave bir kam, kesme sistemini taslakların ayrılmasını sağlar.

Kısa zımba darbesi - uzun takım ömrü

    Şekil 3a + 3b, ND makinelerinin kapalı kalıplı yaygın üretim prensibine kıyasla azaltılmış zımba darbesini göstermektedir. Vida uzunluğundan bağımsız olarak, ND serisinin zımba darbesi her zaman kafayı oluşturmak için gereken hacim kadar uzundur. Geleneksel soğuk şekillendiricilerde, zımba darbesi en azından pimin uzunluğu kadar uzundur, bu da büyük boyutlu zımba kayması, daha yüksek aşınma ve aletlerin ortalanmasında sorunlara neden olur. ND serisinin kısa vuruş prensibi, şekillendirme işleminin kendisi için daha fazla zaman sağlar. Takım ömrü artar.

Kalite kontrolü

    Entegre işlem izleme sistemi "insansız" üretim sağlar:
• Kesme istasyonunda tel pimin uzunluk ölçümü
• Kesme ve şekillendirme işlemini izleyen sensör 
• Son çalışma istasyonunda kesme kontrolü.
Bir seçenek olarak, makineyi, ürün, üretim, makine ve ayrıca SPC ve PC arayüzleri için ortak bir izleme sistemine uyarlamaya hazırlıyoruz.

Hızlı değiştirme

    ND hattı makineleri neredeyse bakım gerektirmez ve kurulumu kolaydır. Aynı çaptaki başka bir taslağa geçmek, sadece dakikalar alır. Zımbalama aleti değiştirme kasetleri bir çaptan diğerine geçiş için gereken süreyi azaltır.

Çevresel yönü

    ND makineleri temiz ve parlak telle çalışır. Bu malzeme fosfatlanmış malzemeden daha ucuzdur ve çevreyi kirletmez.
Şekillendirme işlemi için sadece tel pimlerin uçları buğu ile yağlanır. Yağ tüketiminin azaltılması önemlidir.