Araştırma enstitüsü CERN, İsveçli paslanmaz çelik bağlantı elemanı | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Araştırma enstitüsü CERN. İsveçli paslanmaz çelik bağlantı elemanı

Araştırma enstitüsü CERN, İsveçli paslanmaz çelik bağlantı elemanı uzmanı BUMAX ile sözleşme imzaladı.

Önde gelen İsveçli premium paslanmaz çelik bağlantı elemanları üreticisi BUMAX, İsviçre'deki bilimsel araştırma enstitüsü  CERN ile  dünyaca ünlü LHC parçacık hızlandırıcısının yükseltilmesi için kullanılacak bir milyondan fazla yüksek mukavemetli birinci sınıf paslanmaz çelik bağlantı elemanı için bir sözleşme imzaladı.

Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan CERN’in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) şu anda, enerjisini 14 trilyon elektron volta kadar artıracak ve iki yıl sürmesi beklenen bir iyileştirme sürecinden geçiyor.

    LHC çarpıştırıcısı, İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarındaki CERN'deki parçacık fiziği laboratuarında bulunmaktadır. Yol boyunca parçacıkların enerjisini artırmak için birkaç hızlandırıcı yapıya sahip 27 kilometrelik bir süper iletken mıknatıs halkalarından oluşur. Direnç veya enerji kaybını önlemek için, birkaç bin mıknatısın, 271.3°C'ye kadar soğutulması gereklidir - dış alandan daha soğuk ve mutlak sıfırın üzerinde iki dereceden daha düşük bir sıcaklık.

    Testlerden sonra, CERN, çarpıştırıcı içindeki zorlu koşullarla başa çıkmak için piyasadaki en güçlü A4 bağlantı elemanı olan BUMAX 109'u kullanmayı seçti. Çarpıştırıcıdaki tüm bağlantı elemanları değiştirilecek ve bu bağlantı elemanlarının tümü BUMAX 109 olacak. BUMAX, bakım projesi için CERN'e her yıl 130.000 bağlantı elemanı tedarik edecek ki bu toplamda bir milyonun üzerinde bağlantı elemanı demek oluyor.

    BUMAX Genel Müdürü Patrik Lundström Törnquist, “CERN'den, insanoğlunun en gelişmiş yapılarından birini enstrümantal parçalarla donatmak gibi prestijli görevle ödüllendirilmekten çok mutlu ve gururluyuz” dedi ve devam etti: “Kesinlikle hayal edebileceğiniz en talepkar ve zor uygulamalardan biri ve premium ürünlerimizin göreve uygun olduğundan eminiz - ve bir kez daha BUMAX bağlantı elemanlarının en iyinin en iyisi olduğunu kanıtlıyoruz.”
 
Gümüş kaplama etrafında müşteri işbirliği
 
    CERN parçacık hızlandırıcısındaki bilim adamları, çeşitli vakum odaları ve körük modülleri için düşük manyetik geçirgenliğe ve düşük kobalt içeriğine sahip yüksek mukavemetli bağlantı elemanları istediler. Ek olarak, bağlantı elemanlarının mutlak sıfır sıcaklıklara, 1.9 derece Kelvin'e (eksi 271°C) ve ayrıca fırınlama sırasında (300°C) yüksek sıcaklıklara dayanmaları gerekiyor. BUMAX 109, manyetik olmayan niteliğiyle hızlandırıcıdaki parçacıkların ve manyetik alanın hareketine müdahil olmayacağından tüm gereklilikleri tamamen karşılayan olarak kabul edildi.

    BUMAX, kayma yüzeyleri arasındaki yapışmanın neden olduğu mekanik aşınmayı azaltmak için BUMAX ürünlerinde gümüş kaplama kullanımını deneme yönünde CERN ile başarılı bir işbirliği yaptı. CERN ile yapılan bu denemelerden bu yana BUMAX, CERN 507 normuna sahip diğer müşterilere gümüş kaplama sunmaya başladı.

    BUMAX, dünyanın en güçlü paslanmaz çelik cıvataları da dahil olmak üzere çeşitli çelik sınıflarında birinci sınıf paslanmaz çelik bağlantı elemanlarının uzman üreticisidir.

    1954 yılında kurulan CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü), dünyadaki en büyük parçacık fiziği laboratuarını işletmektedir. CERN'in temel işlevi, yüksek enerjili fizik araştırmaları için gerekli olan parçacık hızlandırıcılarını ve diğer altyapıyı sağlamaktır. CERN aynı zamanda dünya internet ağının doğum yeridir.