Rusya’da bağlantı elemanı üretimine dair; Dün, Bugün, Yarın | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Rusya’da bağlantı elemanı üretimine dair; Dün. Bugün. Yarın

 Alexander Ostashov 
“Fasteners, Adhesives, Tools and…” Dergisi Genel Yayın Yönetmeni. 

Rusya’da bağlantı elemanı üretimine dair; Dün, Bugün, Yarın

Bu sunuş notu, bu konuya ilişkin tarihsel ve genel kısa bilgi içeriyor.

Geçmişte SSCB'de olan şuydu. Hırdavat tesisleri vardı - örneğin, Saratov tesisi, Nevsky, Volgograd tesisi. Ural bölgesinde çok sayıda hırdavat üretim tesisi, Cherepovetsky ve Orlovsky çelik haddeleme fabrikası vardı. Bu tesislerde esas olarak telden bağlantı elemanları ve diğer metal ürünler imal ediliyordu. 60'lı yıllarda otomotiv bağlantı elemanları üretimi için Başkirya Cumhuriyeti'nin Belebey şehrinde BelZAN fabrikası kuruldu. 

    SSCB'nin çöküşünden sonra, Rusya'daki hırdavat fabrikası sayısı azaldı.  Belarus'ta bir fabrika - Rechitsky, başarıyla çalışıyor ve farklı ülkelere ürün tedarik ediyor.

    Fabrikaların bir kısmı kapatıldı. Bunun nedenleri arasında - hammadde ekonomisine yönelme nedeniyle endüstriyel üretimin yavaşlaması bulunuyor. Bazı büyük işletmelerde kendi gereksinimlerini karşılamak için bağlantı elemanları üretimine odaklanmış atölyeler vardı. Fabrikaların kapatılmasının bir başka nedeni de sınırların çok çeşitli ithal ürünlere açılmasıydı. Bu ürünlerle rekabet etmek zordu. Ardından Rus satıcılar ve alıcılar DIN bağlantı elemanları ile tanışmak zorunda kaldı. Şu anda, Rus ticaret şirketleri Alman standartlarına göre üretilen bağlantı elemanlarına yönelimlidir. Ve mevcut duruma bakarsak, aşağıdaki resim ortaya çıkıyor.

    Rusya'da, kullanılan bağlantı elemanlarının çoğunlukla büyük miktarlarda üretildiği birçok büyük ölçekli sanayi vardır. Bunlar arasında Severstal Metiz, MMK-Metiz, NLMK-Metiz bulunuyor. Bu işletmeler ait oldukları şirketler grubu içinde kendi hammadde üslerine sahiptir. Sovyet yıllarında yaratılan bir işletme olan BelZAN faaliyetlerine devam ediyor ve bugün otomobiller için bağlantı elemanları üretiyor. 2015 yılında Ryazan Bölgesi'nde yeni bir yüksek dayanımlı bağlantı elemanı tesisi devreye alındı. Ancak bugün Rusya'da, soğuk dövme yardımı ile yapılamayan özel bağlantı elemanları üreten birçok yeni şirket var. Yabancı firmaların Rus bağlantı elemanları üretimine katkısının da altını çizmek gerekiyor. Örneğin, Nijniy Novgorod'daki GAZ bölgesinde, bir Rus-İsveç kuruluşu olan Bulten Rus faaliyette. Petersburg'da daha önce Sormat'ın yatırım yaptığı Rus-Finli bir işletme vardı. Daha sonra, Rus ortaklar tarafından satın alındı ve şimdi naylon bağlantı elemanı fabrikası - Europartner - burada başarıyla çalışıyor.

    Olimpiyatlar ve Dünya Kupası için son zamanların büyük ölçekli inşaat projeleri, bağlantı elemanları üreticilerine sipariş sağlamıştır. Şimdi, bu üreticiler, büyük ölçüde ticaret şirketleri aracılığıyla hayata geçirdikleri ithal-ikame ürünlerde uzmanlaşmaya başladılar.

    Yeni neslin girişimcileri, sadece bağlantı elemanları satışı konusuna değil, üretimine de dikkat çekiyor. Sürdürülebilir şekilde çalışan satış kanallarına sahip ve tüketici ihtiyaçlarını takip eden ayrı ticaret şirketleri ile sattıkları ürün yelpazesindeki belirli ürünlerde uzmanlaşmaya başlıyor. Plastik bağlantı elemanlarına bakacak olursak,  Rus üreticilerin, inşaatçılar ve montajcıların ihtiyacı olan ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra etkin bir şekilde Rusya'ya ithal edilen plastik dübelleri şu anda büyük miktarlarda ürettiklerini belirtmek gerekir.

    Mevzuat çerçevesinin iyileştirilmesi, Rusya bağlantı elemanları üretiminin daha da gelişmesine katkıda bulunacaktır. Yeni oluşturulan Rus Sabitleme Birliği bu ödevi öncelikli olarak ele alıyor. Şimdilerde Sabitleme Birliği üyeleri, Rus mevzuat belgelerinde (GOST) - ankraj standartlarının geliştirilmesini desteklemektedir.
    Bugün, Rusya'daki bağlantı elemanı pazarında istatistik elde etmek zor. Birkaç önemli metal ürün üreticisini bir araya getiren "Prommetiz" derneği üyelerinden gelen mesajlarda bazı veriler sunulmuş bulunuyor. Bu derneğin 2018 sonbaharında düzenlediği konferansta, Rusya'da bağlantı elemanı pazarının kapasitesinin 350 bin tondan fazla olduğu tahmin edildiği, bağlantı elemanlarının önemli bir kısmı (yaklaşık %70'i) yurt dışından ithal edildiği  ifade edildi. Ayrıca Rusya pazarında, Rus endüstrisi tarafından üretilmeyen veya yetersiz miktarlarda üretilen modern bağlantı sistemleri için artan bir talebin olduğu da belirtildi.
    Bu alandaki fuarlar, bir dereceye kadar, bağlantı elemanı pazarının gelişiminin bir göstergesi durumundadır. Baktığımızda, şu anda Rusya’da bağlantı elemanı fuarı olmadığını söylemek zorundayız. Fakat geçmişte vardı. Ve bu tür sergilerin yeniden ortaya çıkacağına eminim. Ama ne zaman? 

Rusya 2018 yılı Bağlantı Elemanı İhracatı

Rusya 2018 yılı Bağlantı Elemanı İthalatı

Yazar hakkında

    20 yıl önce, Alexander Ostashov bağlantı elemanları üzerine ilk Rus dergisini yayınlamaya başladı. Halen, Rusya Bağlantı Elemanları Birliği Denetleme Kurulu üyesidir ve aynı zamanda çeşitli yabancı basımlarda Rus Haber bölümlerini yönetmektedir.

    Alexander Ostashov, Rus bağlantı elemanı pazarı aktörlerine yönelik bir dizi etkinliğin başlatıcısı ve eş organizatörüdür. Halen yayınlanmakta olan “Bağlantı Elemanları, Yapıştırıcılar, Araçlar ve…” dergisi, bir medya projesinin temelidir. Bu projenin temel amacı, bağlantı elemanları pazarına katılanların yetkinliğini artırmak ve Rusya bağlantı elemanları pazarının gelişimi ile ilgilenen farklı bölgelerden ve farklı sektörlerden uzmanların entegrasyonunu sağlamaktır.