Cıvatanın adı Loris Fontana - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Cıvatanın adı Loris Fontana

Marco A. Guerritore Italian Fasteners Magazine Genel Yayın Yönetmeni

Loris Fontana ile yapılan ilk ve tek söyleşi 1996 yılında, “İtalyan Bağlantı Elemanları” dergisinin 8. sayısında yayınlandı. 
Söyleşi, İtalyan bağlantı elemanları dünyasında başka bir tarihsel kişilik ve derginin kurucu başkanı ve editörü olan Giannantonio Brugola tarafından tasarlandı ve yapıldı. Tartışılan konular hala güncelliğini koruyor: kritik ekonomik durum, pazar küreselleşmesi, genel olarak bağlantı elemanları endüstrisinin ve özel olarak da İtalya bağlantı elemanları endüstrisinin sağlık durumu. Loris Fontana'nın kişiliği ve karakteri, kavrayıcı cevaplarından kolaylıkla algılanabiliyor. 

    “Cıvatanın olgun bir ürün olduğu söyleniyor” diyor Giannantonio Brugola ve soruyor "Bu ürünü yeniden gençleştirmenin bir yolunu görüyor musunuz? Başka bir deyişle, cıvatanın teknolojik açıdan geleceği nedir?” Loris Fontana, “Ürün, yerine etkili bir şekilde yeni bir ürün konduğunda ancak olgunlaşmış olur. İkamesi olmayan bağlantı elemanlarında ise durum böyle değil. Kaynaklama, yapıştırıcılar, plastik gibi alternatif ürünler sunuldu, ancak bunlar uygulama alanı sayısını azaltmaktan öteye gidemedi. Bunun yerine, bağlantı elemanı teknolojisinin teknoloji ile aynı doğrultuda evrildiğini söyleyebiliriz. Örneğin, daha hafif motorların üretilmesi, bağlantı elemanı üreticilerini bu yeni gereksinimlere adapte etmeye zorlayacaktır. Gelecek kuşkusuz özel ürünlere odaklanacak. Bu nedenle, daha karmaşık üretim yöntemlerinin benimsenmesiyle daha sofistike makinelere ihtiyaç duyulacaktır. Bu, müşteriler için daha yüksek fiyat anlamına geliyor. Genel olarak üreticilere ve özellikle İtalyan bağlantı elemanları üreticilerine önerim, araştırmaya en üst düzeyde önem vermeleri olacaktır,” diyor. Bağlantı elemanları için önemli olan bir diğer güncel konu ise kuşkusuz kalite ve Brugola “kalite kavramı üretim sektöründe giderek daha fazla kendini ortaya koyuyor ve müşteri tarafından giderek daha fazla talep ediliyor,” diye saptayıp şu soruyu soruyor: “Bu kalite arzusu İtalyan bağlantı elemanları endüstrisi tarafından nasıl algılanıyor?” 

    “Kalite,” diye vurguluyor Loris Fontana, “İtalyan üreticilerin ayırdedici özelliğidir, olmalıdır da. Kalite son derece önemlidir ve bu, özellikle büyük İtalyan üreticileri tarafından hemen anlaşıldı ve kabul edildi. Kalite üretmek, yatırım anlamına gelir, ancak herşeyden önemlisi, üreticilerin onsuz başarılı üretim yapmayı düşünemeyecekleri yenilikçi bir iş zihniyetinin kazanılması demektir.” Ve sonra, herkesin sormak istediği ve Brugola'nın derhal formüle ettiği kilit soru: “Sizinki bağlantı elemanları dünyasının en önemli gruplarından biri ve sizin kılavuzluğunuzda büyüyüp gelişerek şu anki boyutuna ulaşmış olduğunu söyleyebiliriz. Bu durdurulamaz başarının sırrı nedir?” 

    “Bu soruya kısa ve öz cevap verebilirim. Başarım temelde üç şeyle ilintili: büyük bir kararlılıkla ilerleme arzusu, şevk ve içinde yaşadığımız ve çalıştığımız gerçekliğin algılanması.” 

Kararlılık, şevk ve gerçeklik duygusu: başarının sentezi. 

Dikkatlice göz önünde bulundurulması gereken ve bir arada büyük bir şirket kurmanın formülü olan üç konsept. 
    Bu üç ilkeye garantili başarı için dördüncünün, yani her iki Fontana kardeşlerin de sahip olduğu girişimci sezgisinin de eklenmesi gerekiyor. 
    1952'de Walter ve Loris bugünkü “Fontana Grubu”nun temellerini attılar. Somun ve cıvata imparatorluğu Fontana kardeşler tarafından kademeli olarak ve esas olarak alım yapma ilkesine dayanan kesin bir stratejiye göre kuruldu.  

     Fontana'nın, Bulloneria LOBO, DBR, Revifa, Big Bolt, Invitea ve Derk gibi özel tipte bağlantı elemanları imal eden şirketleri devralması ve bünyesine katması, hele de IBS Grubunun alımı, belirli bir müşteri portföyünün yanı sıra, bilgi birikimi hızla edinmesini sağladı ki böylelikle Fontana'nın ulusal ekonominin dokusuna daha hızlı entegrasyonu gerçekleşmiştir. Grup, konumunu ulusal olarak pekiştirdikten sonra, Fransa'daki en büyük bağlantı elemanı üreticilerinden olan GFD'nin %100'ünü satın alarak satış ve üretimini yurt dışına genişletmeye başladı. 

    Fontana'nın büyümesindeki temel faktör, Walter ve Loris kardeşlerin sarsılmaz ekip çalışması ve işbirliğiydi. Walter, insanlarla etkileşime girmekten hoşlanan ve halkla ilişkilerde son derece yetenekli olan dışa dönük bir kişiydi; Loris ise daha düşünceli, daha ihtiyatlı, şirketin teknik ve üretimi tarafında çok yetenekli ve özenli idi. Başka bir deyişle, iki farklı kişiliğin mükemmel entegrasyonu. 

    Bu suretle, 6 Mayıs 1992'de kardeşi Walter'ın ani kaybıyla Loris'in yaşadığı travmayı tahmin edebiliyoruz. Yıllardır aile firmasında çalışan üç oğlu Enio, Luigi ve Giuseppe'nin sevgisi ve desteği sayesinde bunun üstesinden gelmişti ve böylelikle de aile içinde yavaş yavaş nesil geçişi başlamış oldu.      Enio, Şirket içindeki çalışmalarına ek olarak, UPIVEB Başkanı olarak amcasının yerini aldı. Uzun süren başkanlığı sırasında, bugün hala Derneğin operasyonel temeli olan birçok önemli inisiyatif ve yenilik getirdi. “İtalyan Bağlantı Elemanları” dergisinin kuruluşu, bu harkulade girişimlerinden biridir. Ayrıca birçok konferansa ve çok sayıda çalışma toplantısına katılarak İtalya'da UPIVEB için ve genel olarak tüm İtalyan bağlantı elemanları endüstrisi için çok şey yaptı. Kendisi, Avrupa'daki bağlantı elemanı üreticilerinin tüm ulusal birliklerini bir araya getiren bir Avrupa Kuruluşu olan EIFI'nin Başkan Yardımcısıdır.       Mühendislik geçmişi nedeniyle zaten şirketin teknik yönlerinde babasının yanında çalışmış olan Luigi, kendini daha çok üretim yönetimine; ve daha sonra CEO pozisyonunu üstlenerek Grubun finansal yönetimine adamıştır. Giuseppe, kültürü ve yatkınlığından ötürü, kendisini Grup'un stratejik ve finansal yönetimine adamış sonrasında da CEO pozisyonunu üstlenmiştir. 

Böylece, Fontana “ağacı” zaman geçtikçe daha dirençli, daha güçlü ve bağımsız hale geldi. 
     “Yaratısını” her zaman kendisi denetleyen, ve bu nedenle ürünüyle bilinen (“Cıvataların Kralı” olarak tanınır) Loris, şirketin kontrolünü yavaş yavaş, özellikle kendilerini örgütleme biçimleriyle iki kurucu kardeşin işbirliği ve anlayış ruhunu uyandıran oğullarına teslim etti. 

        Loris Fontana 2018'de vefat ettiğinde, kardeşi Walter ile hayata kazandırdığı “yaratı”, bugün “cıvata” kelimesini Fontana ile eş anlamlı kılacak bir canlılık ve büyük potansiyelle dolu güçlü, konsolide ve gelişen bir şirket haline gelmişti. Bugün Fontana Grubu, 4.000'den fazla çalışana ve 800 milyon avrodan fazla ciroya sahip olarak 19 üretim tesisiyle 29 ülkede faaliyet göstermektedir. İki kurucunun ruhu ve felsefesi artık Grup DNA'sının ayrılmaz bir parçası: sürerliğin garantisi. 
    Fakat birçok kişi hala kendine soruyor: “Ama  Loris Fontana gerçekte kimdi, gerçek kişiliği neydi?”     Loris Fontana her şeyden önce büyük bir işçi ve iş adamıydı. Uzun girişimcilik kariyeri hem ulusal hem de uluslararası alanda tanınıyordu, ancak en büyük onur “Fontana Luigi SpA ve diğer Grupların Başkanı Loris Fontana’ya girişimcilik alanında oynadığı önemli ve belirleyici rol ile İtalya'da ve dünyadaki İtalyan cıvatalarının gelişimine ve ticari başarısına büyük katkı sağlaması” nedeniyle 2 Haziran 2001 tarihinde Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi tarafından “Cavaliere del Lavoro” unvanının verilmesiyle geldi. 

    Loris Fontana mükemmel bir profesyonellik ve harika bir kişiliğe sahip çok çeşitli ilgi alanları olan mükemmel bir girişimci olsa da oldukça utangaç ve çekingendi. 
“Büyük bir sentezleme yeteneğine sahipti,” diye hatırlıyor oğlu Luigi. “Onunla bir çeyrekl saat bir problem hakkında konuştuğunuzda size doğru cevabı üç saniyede verirdi. Sanata düşkündü. Güzelliği severdi.”     İş, hayatının büyük bir parçası olsa da, ailesi ile her zaman güzel ve sağlam bir bağ kurdu. 
    Enio, “Hayatta elde ettiği her şey onun için sadece bir başlangıç noktasıydı,” diyor. “Pazar günleri fabrikaya gitmeyi asla ihmal etmedi, ama tüm bunlara rağmen, ailesi her zaman azami önem taşıyordu.  
    Annemle çok güzel bir ilişkileri vardı. Birbirleri için yaşıyorlardı”. 
    Loris Fontana'nın girişimci rolünü babasınınkiyle birleştirmesi muhtemelen kolay olmamıştır. 
    “İşine çok bağlı bir otoriter babaydı, ancak ihtiyaç duyduğumuzda biz çocuklarına da yakındı,” diyor Giuseppe. 
“Hayatı boyunca, kökeni ile, doğduğu, bir insan ve girişimci olarak büyüdüğü yer olan Brianza ile her zaman çok güçlü bir bağlantısı vardı.” 
    Fontanalar her zaman kendi topraklarına derin bir bağ sergiledi. Hem Brianza'da hem de Fontana Grubu'nun fabrika ve şubelerinin bulunduğu dünyanın birçok bölgesinde yürütülen birçok dayanışma projesi bir yana, çalışanlar ve aileleri için Veduggio'da bulunan bir tatil beldesi olan “Villaggio Fontana” gösteriyor ki sosyal konulara her zaman büyük bir ilgi göstermişlerdir. 

    Bu noktada sorulacak soru şu “Fontana Grubu'nun geleceği nedir?” 
    Cevap ise, şirketin geleceği kesinlikle dahil olduğu pazarlarda bir konsolidasyon içerirken stratejik ve genişleyen pazarlarda, özellikle müşterileri ile sinerji içinde çalışmak için güçlü bir potansiyele sahip olan pazarlarda büyüme fırsatlarından yararlanmayı içeriyor. 
    Bugün, bu çokuluslu şirket, CEO Giuseppe Fontana tarafından kardeşleri Enio ve Luigi tarafından bu rolde desteklenerek yönetilirken, İş Geliştirme ve Faaliyetler üçüncü nesil olan Fabrizio ve Alberto Fontana tarafından yönetiliyor. Grup, özellikle Amerika'da birçok konsolidasyon programı başlattı. 2014'te Acument Global Technologies'i üç Amerikan pazarındaki tesisleri, araştırma merkezleri ve lojistik ofisleriyle birlikte satın alırken, sonraki yıl Hindistan'da ofisleri ve fabrikaları olan BG Fastening Group'un bir parçası oldu. Mart 2018'de, Meksika'nın Santa Caterina kentinde yeni bir fabrikanın yapımı üzerine çalışmalar başladı. 
    Böylece Walter ve Loris Fontana kardeşler tarafından tasarlanan, başlatılan ve uygulanan “Fontana Grubu” öyküsü kesinlikle ve kararlılıkla devam ediyor.