Yüksek dayanımlı izolasyon cıvatası ile lama cıvatası | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Lama Cıvatası Nasıl Seçilir?

Lama cıvatası, ray birleşiminde kullanılan ray cıvatasıdır. Demiryolu malzeme pazarında satın almak üzere müşterilerin seçebileceği uygun ve uygulanabilir çeşitli lama cıvatası türleri bulunmaktadır. Ancak, yeni alıcıların bir kısmı, lama cıvatasını nasıl seçeceklerini bilmiyorlar. Profesyonel bir demiryolu bağlantı elemanı üreticisi olan AGICO Rail, lama cıvatasını daha iyi tanımanıza ve lama cıvatasını kolaylıkla seçmenize yardımcı olmak üzere yaygın lama cıvatasını, yüksek mukavemetli yalıtım cıvatası ile karşılaştırıyor.
 
Lama cıvatasının malzemesi düşük karbonlu alaşımlı çelik veya orta karbonlu çeliktir ve ısıl işlemden sonra (su verme, tavlama), yüksek mukavemetli lama cıvatası olarak bilinir. Bunun dışındakiler geleneksel lama cıvatası olarak adlandırılır. Yüksek mukavemetli lama cıvataları yüksek mukavemetli çelikten imal edilmiştir veya büyük bir ön sıkma kuvveti gerektirir.
 
Çelik rayları sabitlemek için yüksek mukavemetli izolasyon cıvatası kullanılır.  Ray klipsi, ray mıhı,  vidalı krampon, bağlantı plakası, ray bağlantı çubuğu vb. gibi bir ray bağlantı elemanıdır. Yüksek mukavemetli kuyruklu ankraj cıvatalarının 8.8, 9.8, 10.9 ve 12.9 gibi çeşitli dereceleri vardır. Yüksek mukavemetli lama cıvataları çoğunlukla köprü veya çelik ray bağlantısı için kullanılır.
 
Yüksek mukavemetli yalıtım cıvatası ve lama cıvatası iki yaygın ray cıvatası türüdür. Her ikisi de çelik rayları sabitlemek için kullanılır ve yüksek dayanımlı izolasyon cıvatası ile lama cıvatası arasındaki fark nedir?
 
Yüksek dayanımlı izolasyon cıvatası ile lama cıvatasının karşılaştırılması 
 
Yüksek mukavemetli lama cıvataları, aynı şartnamedeki normal cıvatalardan daha büyük yüklere dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Sıradan lama cıvataları Q35'ten (A3) yapılmıştır. Yüksek mukavemetli lama cıvatalarını ve sıradan lama cıvatalarını ayırt etmek için, aralarındaki farkları birçok açıdan karşılaştırarak analiz edeceğiz.
 
• Malzeme açısından, yüksek mukavemetli lama cıvatası üretmek için yüksek mukavemetli malzemeyi kullanır. Cıvatalar, somunlar ve rondelalar, 45 çelik, 40 bor çelik ve 20 manganez titanyum bor çelik, 35CrMoA gibi yüksek mukavemetli çelikten yapılmıştır. Sıradan civatalar genellikle Q235 çeliğinden imal edilmiştir.
 
• Dayanım derecesi açısından, yüksek dayanımlı lama cıvatası yaygın olarak kullanılmaktadır. İki yaygın yoğunluk derecesi 8,8 ve 10,9'dur; bunlardan 10,9'u en yaygın olanıdır. Sıradan kuyruklu ankraj cıvatalarının gücü 4.8, 6.8 ve 6.8. sınıflarda çok daha düşüktür. 
 
• Kuvvetin niteliklerine göre, yüksek mukavemetli lama cıvataları ön gerilme uygular ve dış kuvveti sürtünmeyle iletir. Normal lama cıvatası, cıvata çubuğunun kesme direnci ve kayma kuvvetini aktarmak için delik çeperinin basıncı ile birleştirilir. Somunu sıkarken üretilen ön gerilme çok küçüktür ve etkisi göz ardı edilebilir.
 
• Lama cıvatası kullanımı açısından, geleneksel lama cıvataları yeniden kullanılabilir, ancak yüksek dayanımlı lama cıvataları tekrar kullanılamaz. Yüksek dayanımlı cıvatalar genellikle kalıcı bağlantılar için kullanılır. Yüksek mukavemetli lama cıvatası önceden gerilmiş cıvatadır, sürtünme tipi tork anahtarı belirtilen öngerilme kuvvetini uygular, basınç tipi kubbe kafayı döndürür. Sıradan lama cıvatası kesme dayanımı düşüktür ve ikincil yapı içinde kullanılabilir. Sıradan lama civataları sadece sıkma gerektirir.
 
Sonuç olarak, yüksek mukavemetli lama cıvatası bağlantısı, basit yapı, iyi mekanik performans, çıkarılabilir, yorulma direnci gibi avantajlara sahiptir ve dinamik yükün etkisi altında gevşememe, bir anlamda çok umut verici bir bağlantı yöntemidir. Yüksek mukavemetli lama cıvatası somunu sıkmak için özel olarak yapılmış anahtarı kullanır, cıvata somunu ve pedi üzerinden büyük fakat kontrollü ön gerilimi üretir, ayrıca bağlı parçaya aynı ön basıncı uygular. 
 
Kaynak: Agico Group