Hızlı Tren Demiryolları için Ray Bağlantı Sistemi Seçimi | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Hızlı Tren Demiryolları için Ray Bağlantı Sistemi Seçimi

Ray bağlantı sistemi Ray bağlantı sistemi,  çelik rayı demiryolu traversine bağlayan ara parçadır. Bağlantıda güvenilir, yapısı basit, sökülmesi kolay olması gerekmekte ve ayrıca esneklik, titreşim sönümleme ve yalıtım özelliklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Farklı travers tipleri, balastlı ve balastsız paletlerle kullanım için farklı ray bağlantı sistemlerine sahiptir. Ahşap travers için demiryolu bağlantı sistemi köpek kramponu ve bağlantı plakasını içerir. 
 
Beton travers için ray bağlantı sistemi genellikle ray klipsi tipi ve bıçak tipidir. En sık kullanılan tipler SKL, klips, e klips, Nabla veya KPO kelepçeli, vb. elastik klipslerdir. Genellikle, ray bağlantı sistemi  vida kramponları, ray cıvata ve somunları, yassı rondelalar,  ray klipsi, ayar bloğundan ve lastik ray pedlerinden oluşur.
 
Yüksek hızlı demiryolu, demiryolu bağlantı sisteminin yaygın uygulamalarından biridir. Yüksek hızlı demiryolunda demiryolu bağlantı sistemi yalıtım, titreşim azaltma performansı gerektirir. 
 
Ray bağlantı sisteminin gerektirdikleri 
 
Ağırlığı ve sağlamlığı nedeniyle beton traversin, kenet kuvveti, esneklik ve ray bağlantı sisteminin ayarlanabilirliği konusunda şartları yüksektir. Spektler şu şekildedir:
 
• Yeterli kenet kuvveti. Ray bağlantı sistemi, çelik ray ile demiryolu traversi arasındaki ray bağlantısının garantisidir. Yeterli kenet kuvveti, çelik ray büküldüğünde veya kımıldadığında ray tabanının uzunlamasına hareketi olmadığı anlamına gelir. Başka bir deyişle, ray bağlantı sisteminin boyuna direnci, ray tabanının boyuna direncinden daha fazladır. Aynı zamanda, kenet kuvveti çok büyük olmamalıdır, aksi takdirde ray bağlantı sisteminin esnekliği keskin bir şekilde düşecek ve hizmet ömrünü etkileyecektir.
 
• Uygun esneklik. Beton traversin elastikiyeti  ahşap traversinkinden çok daha kötüdür, bu nedenle beton traversin dikey ve yatay yönlerde elastikiyeti temel olarak ray bağlantı elemanları tarafından sağlanır. Uygun elastikiyet, yükten palet yatağına kadar olan basıncı azaltabilir, yaysız ağırlık titreşim ivmesini azaltabilir ve bileşenlerin kullanım ömrünü uzatabilir. Ray bağlama sisteminin elastikiyeti temel olarak ray lastik pedleri ve ray klipsleri gibi bileşenler tarafından sağlanır.
 
• Hat açıklığı ve yatay ayarlama miktarı. Beton traversin cıvata deliği aralığı ve yatak oluğu genişliği sabittir. Kavisli hat açıklığı genişletilmesi gerektiğinde veya ray aşınması nedeniyle ray mesafesi genişletildiğinde, ray açıklığının ray bağlantı sistemi tarafından ayarlanması gerekir. İki rayın seviyesi, bakım sırasında ray bağlantı elemanları tarafından da ayarlanır.
 
• Yalıtım özelliği. Demiryolu ray sistemi genellikle çalışan rayı iyi yalıtım özellikleri gerektiren ve bağlantı elemanından akım kaçağını önleyen dönüş rayı olarak kullanır.
 
• Daha az bakım. Yüksek hızlı demiryolu çalıştırıldıktan sonra, hızlı olması ve yüksek yoğunluk nedeniyle, palet bakımı yalnızca kısa bir blokaj içerisinde gerçekleştirilebilir. Demiryolu tespit sisteminin her bir bileşeni için yeterli dayanım ve dayanıklılık gerektirir.
 
• Gürültü ve titreşim azaltıcı performans. Tren hızı arttıkça, yörünge dinamiği etkisi keskin bir şekilde artar. Bu nedenle, ray bağlantı sistemi iyi ses ve titreşim azaltma performansına sahip olmak zorundadır, yani daha esnek bir yastıklama plakası gereklidir.