ESF - Avrupa Yay Federasyonu ziyaretim hakkında - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

ESF - Avrupa Yay Federasyonu ziyaretim hakkında…

Önceki yazı ve değerlendirmelerimden de hatırlarsınız, ülkemizde yaycıların bir araya gelmesi konusunda uzun yıllardır çaba harcamakta olsam da, ne yazık ki bırakın yaycıları bir dernek çatısı altında bir araya gelmeyi, bir masa etrafında dost sohbetine katılacak sayıyı bile bu güne kadar pek bulamadım. 
 
Tabidir ki bunun çok sayıda nedeni var; rekabet, piyasa şartlarının zorluğu, işletmelerin içe kapanıklığı gibi yüzeysel sebepleri sıralayalım ve biraz da çevremize bakalım.
 
Peki, durum ülkemiz dışında, Avrupa’da ve dünyada nasıl? 
 
Bunu incelemek ve yerinde görmek için uzunca bir maratona başlıyorum. Gelecek yazılarımda sizlere değişik ülkelerdeki yay birliklerinden ve yaycılardan haberler vereceğim, gelişmeleri ve edindiğim bilgileri sizler ile paylaşacağım.
 
Olaya öncelikle en yakın yerden başlayalım dedim ve ESF – Avrupa Yay Federasyonu’ndan bir randevu alarak yerlerinde ziyaret ettim. 
 
ESF - Avrupa Yay Federasyonu kimdir ve kimlerden oluşur:
 
Öncelikle yaycıları bir araya gelebilen, bir masa etrafında toplanabilen ülkelerde kurulmuş olan birlikler ile bizdeki gibi bir araya gelmeleri pek de mümkün görünmeyen ülkelerin yaycılarının birleşerek kurdukları ve “sadece kıta Avrupası” yaycılarına ve birlikleri ve tedarikçilerine açık olan ESF;
ASA - Avusturya, FSA - Finlandiya, FIM Ressorts - Fransa, VDFI - Almanya, ANCCEM - İtalya, ASEMU - İspanya ve İsviçre’den Baumann, İsveç’ten EWES, Danimarka’dan Hagens Fjedre, Çek Cumhuriyeti’nden ZDB Dratovna, Polonya’dan Daewon Europe, İngiltere’den Goss ve William Hudges firmalarının katılımı ile oluşmuş bir federasyondur.
 
Tabidir ki yaycı, tedarikçisi ile bir bütündür. Dolayısı ile de ESF yaycı üyeler haricinde yay sanayiine hizmet veren firmaları da bünyesinde bulunduruyor. Kısacası sektör üreticisinden tedarikçisine kadar bir arada.
 
Zaman zaman büyük konferanslar ile bir araya geliyorlar.
 
İşte bu büyük organizasyonun başında Finlandiyalı bir yaycı olan Tomi Parmasuo bulunmakta. Genel sekreterliğini ise aynı zamanda Alman Yay Birliği Başkanı olan Bay Wolfgang Hermann yapmakta.
 
Randevu talebimize son serece sıcak bir yaklaşım ile pozitif yanıt veren Bay Hermann’dan ziyarette her iki birlik hakkında bilgi aldım. Alman Yay Birliği’nin üretimlerini Almanya’da yapan 100’den fazla firmalardan oluştuğunu, 
 
Bay Hermann ESF’nin ise yukarıda da belirtiğim gibi “kıta Avrupası” yaycılarına açık olduğunu, diğer taleplerin, örneğin bir Türk yay firmasının müracaatının ise yönetimde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. 
 
Ülkemizde halen kuruluş çalışması devam eden Türk Yay Birliği’nin ESF’ye üyeliği konusunda da görüş alışverişinde bulundum ve yönetim Kurulu toplantısında olumlu bir sonuç alınması ümidi ile de ziyaretimi tamamladım.
 
Bay Hermann; 30 Mart – 3Nisan 202 tarihleri arasında Düsseldorf’ta olacak büyük sektör buluşması Wire 2020’ye kadar yapılacak ilk büyük organizasyonun 27 Eylül 2019 da Hamburg’da yapılacak 10cu Uluslararası ESF kongresi olduğunu ve bu kongrenin tüm Trük yaycılarına açık olduğunu bildirerek davet etti. 
 
Orada bir köy var uzakta mantığı ile konu ile ilgili paylaşımlarımız devam edecek.
 
Saygı ile esen kalın.