Otomotiv Sektöründeki Şaşırtıcı 6 Ana Eğilim | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Otomotiv Sektöründeki Şaşırtıcı 6 Ana Eğilim

Otomotiv endüstrisi, teknolojideki birçok önemli ilerlemeyle 2016 sonrası keskin bir evrime uğradı. Daha önce temel özellikli eski moda dört tekerlekli arabalar, bir çok özelliğin yanı sıra bulut bilişim, geniş veri ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi gelişmiş özelliklere sahip bağlantısı olan otomobillere dönüşmüştür.
 
Teknolojik gelişmeler geleceğin araçlarına bazı yenilikler getirmiştir. Örneğin, büyük veri analizi platformları şimdi çeşitli parçaları optimize etmek için kullanılıyor ve orijinal ekipman üreticilerine (OEM’ler) rekabetin yoğun olduğu pazarda niteliksel bir avantaj sağlıyor. Bu teknolojiler sadece son kullanıcı deneyimini geliştirmeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda tedarik zinciri üzerinde büyük bir etki yaratacak ve OEM’lerin otomobil üretimine yaklaşımlarını değiştirecek.
 
MarketsandMarkets, 2018 ve sonrası için bazı önemli otomotiv endüstrisi eğilimlerini belirledi. Bunlar, otomotiv UBI, V2G, HUB konsepti olarak araç, hafif hibrid, araç içi sağlık izleme ve kamyon müfrezesi olarak sınıflandırılmıştır.
 
1. Kullanıma Dayalı Araç Sigortası
 
Nesnelerin İnterneti (IoT), dünyadaki hemen her endüstriyi etkileyen bir bağlantı dalgasına neden oldu. Örneğin küresel sigorta endüstrisi, IoT ve Fintech tarafından yönlendirilen köklü bir değişim yaşıyor. IoT platformu, motor, mülkiyet ve bireysel poliçe blok zinciri gibi çeşitli sektörlerin sigorta şirketlerini birbirine bağlamaya yardımcı oluyor. Risk değerlendirme, fiyatlandırma politikaları ve gerekli bir rezervin tahmin edilmesindeki hassasiyetlerini arttırma amaçlı olarak sigorta şirketlerinin IoT verilerini kullanımı artıyor. IoT’nin pazara girişi, otomotiv sigorta sektöründe kullanıma dayalı sigorta (UBI) gibi önemli fırsatlar yarattı.
 
Otomotiv kullanıma dayalı sigorta (UBI), primin hesaplanmasında çeşitli faktörleri göz önünde bulunduran bir sigorta kategorisidir. Bu faktörler arasında, kullanılan araç tipi, seyahat mesafesi ve sürücünün davranışı bulunuyor. UBI, daha az kaza ile sonuçlanan güvenli sürüş davranışını teşvik eder; bu da sigorta şirketlerinden tazminat taleplerinin azalmasına ve karın artmasına yardımcı olur.
UBI türlerine ve gelecek uygulamalarına göre şu şekilde ayrılabilir
 
Türler:
 
• Sürdükçe ödeme (PAYD)
• Sürüş tarzına göre ödeme (PHYD)
• Sürüş tarzını yönetme (MHYD)
• Mesafeye dayalı sigorta
 
Otomotiv UBI gelecek uygulamaları:
 
• IoT’a dayalı filo yönetimi 
• Yarı otonom ve otonom araba
• Nakliyede Yapay Zeka ve HMI
 
UBI, belirli sürüş parametreleri ve davranışlarına dayanarak müşterilere prim indirimleri sunar. UBI, gelişmiş kaza bildirimi gibi teknolojiler sayesinde talep işleme maliyetini düşürdü ve kişiye özel sigorta ürünlerini geliştirdi. Dolayısıyla, bağlantılı hizmetlerin büyümesiyle  kullanıma dayalı araç sigortası önemli bir etkiye sahip olacak.
 
2. V2X & V2G Teknolojisi
 
Otomotiv araçtan her şeye teknolojisinin telematik uygulaması, diğer alt uygulamaların yanı sıra akıllı trafik sistemleri, çarpmalardan kaçınma, park yönetim sistemleri, acil durum araç bildirimi ile uzaktan izleme ve teşhis koyma sağlar. Araca gerçek zamanlı trafik uyarıları ile kazalar veya diğer engellerle ilgili uyarılar alma yeteneği sağlar.
 
V2V, V2I, V2X ve V2G ile IOT kullanımını içeren farklı tipte otomotiv bağlantıları bulunuyor. Araçtan şebekeye (V2G) teknolojileri, elektrikli araçların (EV’ler) kullanılmasını sağlayan dağıtılmış depolama cihazları olarak en yüksek yük yönetimini kullanır. Depolanmış enerji,  evlerde ve ofislerdeki yoğun talep dönemlerinde ve elektrik yükünde ani dalgalanma durumlarında elektrik sistemini beslemede kullanılabilir.
 
Öte yandan, araçtan herşeye (V2X) , bir araç ile etrafındaki diğer araçlar, altyapı, civarındaki cihazlar, şebekeler ve bulut gibi temas ettiği tüm varlıklar arasında bilgi alışverişini içeren kablosuz bir teknolojidir. V2X teknolojisi trafik akışını optimize eder, trafik güvenliğini arttırır, zaman tasarrufu sağlar, emisyonları azaltır ve kavşak çarpışma uyarısı, engel algılama, şerit değiştirme yardımı, şerit çıkış uyarısı, yuvarlanma uyarısı, yola çıkış uyarısı, önden çarpışma uyarısı, arkadan çarpma uyarısı, yardım araçları için güvenlik payı gibi çeşitli işlevleri yerine getirir. Ancak, gelişmekte olan ülkelerde hücresel bağlantı alanı olmaması ve tüketiciler üzerindeki ek maliyet yükü gibi kısıtlamalar pazarın büyümesini engelleyebilir.
 
3. Bağlı Araçlar ve Göbek Olarak Araç
 
Otomotiv teknolojisi hayal edilemez bir şekilde gelişiyor. Süreğen yenilenme, ileri düzeyde bir kendi kendine sürüşü getirecektir. Otomotiv uygulamalarında Yapay Zekaya dayalı sistemler, nadir de olsa, gelecek on yılda yeni premium araçlarda ana bileşen olacaktır.
 
İnsan-makine arayüzü, gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) ve otonom araçlar, aracı bir göbek olarak kullanma konseptinin çeşitli uygulamalarıdır. Araçları ve cihazları bağlamak için güçlü bir IoT yedeklemesi gereklidir. Wi-Fi, 4G, GPS, Bluetooth ve 5G (yakında çıkacak olan) araç çağırma ve talep üzerine hareketlilikte çok önemli bir rol oynayacaktır. Bir araçta artan sayıda bağlı cihaz ve hizmetle birlikte, bir ödeme ağ geçidi, kullanıcı deneyimini geliştirecek ve günümüzdekinden daha büyük bir kullanıcı tabanına erişebilecek yeni bir yaklaşım olacaktır.
 
4. Hafif Hibrid
 
Yüksek voltajlı elektrik sistemleri konsepti, 42V sistemlerine yönelik15 yıl önce tartışıldı ve geliştirildi. Potansiyel faydalara rağmen, 42 voltluk sistem, yüksek maliyetli bileşenleri ve geliştirmek için gerçek bir motivasyon olmaması nedeniyle başarısız oldu. O zaman, 42V sistemi öncelikle OEMler tarafından önerildi. Bununla birlikte, bugün, yüksek voltaj 48V’un, yüksek voltaj 48V’nin tekrar ortaya çıkışı yakıt ekonomisi ve emisyon düzenlemelerinin motivasyonuyla geliştirilmektedir. Günümüz piyasasında, komponentler çok daha ucuz, teknoloji önemli ölçüde gelişkin ve CO2 emisyonlarını azaltma ihtiyacı konsept için önemli bir itkidir.
 
Avrupa Komisyonuna göre, 2020 yılına kadar ortalama CO2 emisyonları araç filosu boyunca 95 g/km ile sınırlandırılacak. Gerçek bir sürüş emisyonu (RDE) testi yapılması, emisyon hedeflerinin karşılanmasının zorluğunu daha da artıracak. Şu anda, değişken valf zamanlaması, doğrudan benzin enjeksiyonu, silindir devre dışı bırakma ve küçültülmüş turboşarjlı motorlar gibi teknolojiler, dünya çapında OEM ürün portföylerini çoğaltmaktadır. Bu nedenle, 48V mimarisine geçmek veya mevcut platformlarla birlikte kullanmak, otomobil üreticilerinin yaklaşmakta olan yakıt ekonomisini ve emisyon düzenlemelerini karşılamasına yardımcı olacaktır.
 
5. Araba Sağlık Monitörü
 
Şu anda, otomotiv biyometrik tanıma sistemleri, gelişiminin ilk aşamasındadır. Teknolojilerin hiçbiri, ekonomik veya orta segment otomobillerde uygulanabilecek bir seviyede ticarileştirilebilecek kadar olgunlaşmamıştır. Yine de bu teknolojilerin 2022’nin sonuna dek büyümesi ve 2025’in sonunda önemli bir pazar payına sahip olması bekleniyor.
 
Teknolojideki gelişmelerle, iris ve yüz tanıma teknolojilerinin pazara kabul edilmesinin yanı sıra pazar payı kazanması da bekleniyor. Üreticiler, yorgunluk, kalp atış hızını izleyip uyku yoksunluğunun tespiti ve uyarı sistemleri ile bildirilmesi yönünde sürücülerin araç içi sağlık durumunu ele almaya çalışıyor. Sağlık izleme sistemi, direksiyona ve emniyet kemerine takılan sensörler yardımı ile yapılıyor. Böylece yarı iletkenlerin entegrasyonu ile araç içi sağlık izlemesi 2020 sonrası yeni trend olarak ortaya çıkacak. 
 
6. Kamyon Müfrezesi
 
Kamyon müfrezesinde, iki veya daha fazla kamyon, müfreze liderinin arkasına yüksek hızda çok yakın seyreder, bir sonraki kamyon, lideri,  araçtan araca (V2V) haberleşme ile otomatik olarak izler. Müfreze, kamuya açık yollarda tamamen otonom yük taşımacılığına yönelik büyüyen bir adımdır ve 2019-2020’ye kadar Sürücü Desteklii Kamyon Müfrezesi (DATP) şeklinde ticari olarak piyasaya sürülmesi beklenmektedir. 2019-2020 arasında, müfrezeleşmiş araçlar, büyük filolu taşımacılık şirketleri tarafından satın alınacak ve kamyon taşımacılığı sektörünün dönüşümüne yardımcı olacaktır. 
 
Otomotiv Sektörünün Gelecekteki Eğilimleri 
 
Bu şekilde, teknolojik gelişmeler ve yakında ortaya çıkacak olan otomotiv eğilimleri ile otomotiv sektörü, platform tabanlı hizmetlere, elektrifikasyon için geliştirilmiş ürünlere ve artan seviyede otomasyona odaklanmaktadır. Bu yenilikler OEM’lerin kullanıcı deneyimini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Ek olarak,  donanım komponentlerinin yanı sıra sistemler sunmak suretiyle, Tier 1 ve Tier 2 tedarikçilerinin işletme gelirlerini artırmalarına yardımcı olacaktır. ■
 
Yazar Hakkında: Lalit Katare, MarketsandMarkets‘te (Otomotiv ve Nakliyecilik) Araştırma Analisti.