Türkiye Bağlantı Elemanları Pazarı
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Türkiye Bağlantı Elemanları Pazarı

Türkiye’nin bağlantı elemanları endüstrisindeki gelişimi Türkiye’deki sanayileşmeyle doğru orantılı son yıllarda hız kazandı. Bağlantı elemanları sektöründe son yıllarda yapılan hem teknoloji hemde kalite yatırımları, özel ve standart ürün üretim konusunda Türkiye’yi oldukça rekabetçi bir pozisyona geldiğini söyleyebiliriz. Bu gelişime paralel olarak üretim ve ihracat rakamları hızla yükselmektedir. 
 
Gerekli test ve ölçümleri ile kalite gereksinimlerini karşılamak amaçlı birçok donanımlı laboratuvar kurulmuş olup dünya standartlarında hizmet vermektedirler. İstanbul’da bulunan MATİL A.Ş ve Ankara’da MSMM (Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi) örnek verilebilir.
 
Otomotiv ana ve yan sanayi ve beyaz esya ana ve yan sanayi başta olmak üzere, makine üretim sanayi, yapı, elektrik, mobilya, aydınlatma, savunma sanayi, gemi sanayi, pencere, züccaciye, medikal, asansör, treyler, kalıp, plastik, tarım makineleri, is ve insaat makineleri, ısıtma sogutma gibi birçok sektörde yatırımların yoğunluğuna bağlı olarak bağlantı elemanı kullanımı ve ihtiyacı sürekli artmaktadır.Bağlantı elemanı üretiminde kullanılan ham maddelerin üretimi konusunda bir çok güçlü üreticinin olması, kalıp üretiminde güçlü bir yan sanayinin bulunması sektörün gelişimine ve hizmet kalitesine katkı sağlamaktadır. Yerli üretimi yapılan ısıl işlem makineleri, kaplama tesisleri, yıkama makineleri, diş açma makineleri, ayıklama makineleri Türkiye bağlantı elemanları sektörüne hizmet vermektedir. Türkiye’nin coğrafi konumu önemli lojistik avantajlar sağlamaktadır. Üç tarafının denizlerle çevrili olmasından dolayı denizyolu taşımacılığı geliştiği gibi, birçok stratejik ülkeye karayolu ile hızlı lojistik imkanı olması, özellikle teslimat süresinde avantaja dönüşmekte ve Türk menşeili ürünlerin tercih edilirliğine katkı sağlamaktadır.

Avrupa’nın yanı sıra, Rusya bölgesi, Ortadoğu bölgesi ve Balkan ülkeleri Türkiye’nin ticareti yaptığı yoğun destinasyonlardır. Karşılaştırmalı ihracat istatistiklerinden de anlayacağımız gibi, 2018 yılında geçen yıla göre ortalama %29’luk bir büyüme kaydedilmiştir. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin verilerine göre 2017 yılında, toplam bağlantı elemanları ihracat değeri 365 milyon USD iken,  2018’de bu değer 472 milyon USD olarak yükselmiştir. Türkiye’nin en fazla 7318 HS Kodlu bağlantı elemanı ihraç ettiği ülkeler sırasıyla Almanya, Fransa,  İtalya, Slovakya, İspanya, Polonya, Birleşik Krallık,  Avusturya,  Rusya, Cezayir ve İsveç’tir.
 
Bağlantı Elemanı ithalatı ise 2017 Ocak-Kasım periyodunda 680 milyon USD iken 2018’in Ocak-Kasım periyodunda 515 milyon USD’ye düşmüştür. Bu verilere göre ithalatın ihracattan daha fazla olduğu ancak her yıl ihracatın arttığı ve ithalatın azaldığı, farkın kapanmaya doğru gittiği gözlemlenmektedir. Türkiye’nin bağlantı elemanları ithalatında sırasıyla Almanya, Çin, İtalya, Fransa ve ABD ilk beşinci sırada yer almaktadırlar.