Türkiyenin Bağlantı Elemanları Derneği (BESİAD) Başkanı Sayın Mustafa Tecdelioğlu ile 2018 yılı Sektör Değerlendirmesi | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Türkiyenin Bağlantı Elemanları Derneği (BESİAD) Başkanı Sayın Mustafa Tecdelioğlu ile 2018 yılı Sektör Değerlendirmesi

Türkiye’nin Bağlantı Elemanları Sanayici ve İşadamları Derneği BESİAD Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, sektör değerlendirmesinde bulundu ve dernek olarak yaptıkları faaliyetlerden bahsetti.
 
Bağlantı Elemanları Sektöründe Türkiye’nin Yeri
 
Türkiye’nin genç sanayisi artık daha fazla katma değerli ürün yapmak istiyor ve kaliteye yöneliyor. Ülkemizdeki organize sanayi bölgelerindeki işçilik, enerji ve diğer yatırım maliyetlerinin yüksekliği, uluslararası pazarda rekabetçi olmamızı biraz zorlaştırsa da Uzakdoğu ve Güney Amerika ülkelerinden sonra üretim hacmi olarak dünyada ilk 10 ülkenin içindeyiz. Türkiye artık kendi hammaddesini ve telini de üretmektedir.
 
Türkiye’nin pazar büyüklüğünü, üretim ve ithalat-ihracat parametrelerini değerlendirdiğimizde 1 milyon ton olarak söylersek yanlış olmaz. Pazar büyüklüğü sıralamasında da Avrupa’da ilk 5 ülke içerisinde yer almaktadır. Üretim hacmi olarak Almanya ve İtalya’dan sonra Avrupa’da 3.sırada yer aldığımızı söyleyebilirim. 
 
Türkiye Bağlantı Elemanları sektörü hızla gelişmektedir. Çelikle ilgili bazı testler önceden yurtiçinde yapılamıyordu ve bir test merkezine ihtiyaç vardı. Çelik İhracatçılar Birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın ortak projesi olarak,  Türkiye’nin en iyi uluslararası onaylı laboratuvarlarından biri olan MATİL A.Ş kuruldu. 2018 ‘den itibaren 2021 yılına kadar MATİL’de başkanlık görevini ben yapmaktayım. Bu test merkezinde bizim sektörümüzle ilgili bazı testler de yapılmaktır. Başta yorulma ve çentik testi olmak üzere, her türlü fiziksel, kimyasal ve metolografik testler yapılmaktadır. Test cihazları en son teknoloji cihazları olup bugün Almanya ve Japonya dahil dünyada 26 ülkeye hizmet vermektedir.
 
2018 yılı Değerlendirmesi
 
2018 yılının sonunda, Türkiye’nin bağlantı elemanları ihracatı toplam 135 bin ton ile 500 milyon doları bulmuştur. Otomotiv, beyaz eşya, çelik konstrüksiyon, mobilya gibi birçok sektöre verdiğimiz ürünlerle dolaylı ihracatımız ise 1 milyar doları geçmiştir.
 
2018 yılında ihracattaki büyümemiz değer bazında %29, ihraç edilen miktar bazında ise %21 olarak görünmektedir. 2018’de en yüksek değerli ihracat yaptığımız ülkeler arasında 182 milyon dolarlık değerle Almanya ilk sırada, Cezayir 20 milyon, Fransa ve İtalya 16 milyon dolar ve Slovakya 11 milyon dolarlık değerle yer almaktadır.
 
İthalata gelecek olursak 2018’in sonu itibariyle, 90 bin tondan fazla bağlantı elemanı ithalatının 515 milyon dolarlık değerle yapıldığını söyleyebiliriz. En yüksek 126 milyon dolarlık ithalat değeriyle Almanya ilk sırada yer almaktadır.
 
Almanya’yı 118 milyon dolarla Çin, 78 milyon dolarla İtalya ve ortalama 56 milyon dolarlık değerlerle Fransa ve ABD takip etmektedir.
 
Ancak 2018’in ikinci yarısındaki krizden dolayı,  özellikle iç piyasaya çalışan üreticinin en az %25’lik oranda küçülmek durumunda kaldığını görebiliriz. Bu geçici küçülme döneminde üreticilere, personel çıkartmak yerine üretimlerini azaltmalarını, makine ve yapılarına bakım yapmalarını, depoda ayıklanacak ürünleri varsa onlarla ilgilenmeleri gibi tedbirleri önerebilirim. Bu daralma dönemini bu şekilde geçirmeleri daha doğru olur.
 
Öneriler 
 
Firmalarımızın son yıllarda yaptığı bazı plansız ve yanlış yatırımları oldu. Bazı firmaların her iki yılda bir fabrika taşıması doğru ve planlı bir sanayicilik örneği değildir. Dünyaya baktığımızda da böyle bir büyüme göremeyiz. Bir sanayi tesisi 15-20 yıl yerinde kalmalı ve büyüyünce ya şube açmalı ya da yine taşındığı yerde uzun süre faaliyetini sürdürmek üzere taşınmalı. 
 
Diğer bir yanlış bulduğum yatırım ise Türkiye’ye getirilen ikinci el makinalarının, somun ve vida makinalarının plansız alınması. Bu konuları daha önce BESİAD toplantılarında dile getirdik. Yine aynı şekilde, son zamanlarda kapasitesini ve gerekliliğini iyi değerlendirmeden, plansız bir şekilde ısıl işlem fırınlarına yönelik yatırımlar arttı. Üreticinin aldığı fırını yeterli kapasiteyle çalıştıramaması durumunda dışarda yaptıracağı ısıl işlem fiyatının 3 katına mal olmaktadır. Plansız yatırımlar sonucu atıl tesisler kaçınılmazdır.

 
Hedef Pazarlar
 
Türkiye’nin hedef pazarları çok geniş olup toplamda yaklaşık 170 ülkeye bağlantı elemanı ihracatı yapıyoruz. Ancak lojistik avantajımızı da göz önüne alırsak bizim için en büyük hedef pazar Avrupa ülkeleridir. Şu anki mevut ihracatımızın %85’i zaten Avrupa’ya yapılmaktadır.
 
Dünya Bağlantı Elemanları Derneği
 
Eylül ayında, UDIB - İtalyan Bağlantı Elemanları Distribütörleri Derneği’nin davetine istinaden Milano’da “Bağlantı Elemanlarında Kalite” başlıklı toplantısına katıldık. Benim dışımda İtalya, Tayvan, Hong Kong, ABD ve Avrupa gibi ülkelerin dernek başkanları da davetliydi. Benim “Dünya Bağlantı Elemanları Derneği’ni “ kurma önerim olumlu karşılık buldu ve prensipte anlaştık. Bu birliğin, bizim sektörümüzde en önemli sorunlarından biri olan müşterilerle ilişkilerdeki “standart” sorununa karşı olumlu mütabakat ve işbirliği getireceğini umuyorum. Örnek vermem gerekirse, 50 ppm teslimat standardıyla (1 milyonda 50 adet hatalı ürün) anlaştığınız müşteriniz bu aralığı dikkate almadan tüm siparişinizi reklamasyon olarak değerlendirebiliyor. Kaplama veya ısıl işlem aşamasında yapılan bir hatadan dolayı aynı şekilde ürün ret ediliyor. Tüm bu tolerans aralıklarını, standartları belirlemek ve üreticiler olarak birlik olmak kuşkusuz sektörü daha güçlü kılacaktır. Bütün dünya da bu standartları kabul etmek durumunda kalır.
 
Sektörel Faaliyetler
 
BESİAD olarak bu sektörde farkındalık yarattığımızı düşünüyoruz. BESİAD yönetim kurulu üyeleri bulundukları şehirlerde sanayi ve ticaret odaları yönetimlerinde ve sivil toplum kuruluşlarında yer alıyorlar. Sektörümüzün bilinirliği her geçen gün artıyor.
 
2018 Ekim ayında Polonya Krakow’da düzenlenen Fastener Poland fuarına 13 firma ve 25 kişi olarak yer alarak sektörümüzün gücünü orda da gösterdik. Fastener Fair Stuttgart 2019 fuarında ise yaklaşık 60 firma katılımı ile büyüklüğünü bir kez daha ortaya koyacaktır.
 
2019 yılında da sektörümüzle ilgili 2 tane UR-GE projesi yapmayı hedefliyoruz. Bu projelerden birini Macaristan-Polonya ziyareti olarak düşünüyoruz.