Brexit Türkiye’yi nasıl etkileyecek? | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Brexit Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Türkiye arasında imzalanan Ankara anlaşması sayesinde İngiltere’de iş kuran Türk vatandaşları süresiz oturma hakkı elde edebiliyordu. Brexit’ten sonra anlaşmanın devam edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor.
 
İngiliz kabinesinin üzerinde uzlaşmaya vardığı Brexit anlaşma taslağında ise Türkiye vatandaşlarının Birleşik Krallık’ta iş kurmasına izin veren Ankara Anlaşması’nın akıbetıne yönelik herhangi bir ifade yer almıyor. Ancak hukuk uzmanları, bu imkanı Ankara Anlaşması kapsamında tanındığı için İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla birlikte anlaşmanın da geçersiz olacağını söylüyor.  İngiltere, Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) arasında 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması’nın hizmetlerin serbest dolaşımına ilişkin düzenlemesini uygulayan tek AB üyesi. Brexit sürecinin tamamlanmasının ardından Ankara Anlaşması ile tanınan iş vizesi uygulamasının devamı için Türkiye ile İngiltere arasında ayrı bir anlaşma yapması gerekiyor. Taslak anlaşma kabul edilsin ya da edilmesin İngiltere, 29 Mart 2019’da AB üyeliğinden çıkmış olacak. Ancak Aralık 2021’e kadar mevcut durumun devam edeceği bir geçiş süreci öngörülüyor.Bu dönemde ilişkilerin, İngiltere halen AB üyesiymiş gibi devam etmesi bekleniyor.
 
İngiltere-Türkiye ticari ilişkileri ne durumda olacak?
 
Geçtiğimiz aylarda İngiltere-Türkiye İş Forumu’nun açılış konuşmasını yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin Brexit sürecini yakından takip ettiğini ve bu sürecin büyük dönüşümlere vesile olacağını belirtmişti.


 
İngiltere’nin dünyadaki en büyük ekonomilerden biri olduğunu ifade eden Pekcan, Türkiye’nin dinamik ekonomisiyle iki ülkenin iş birliğinin güçlenerek devam edeceğini söyledi ve “Özellikle Brexit süreci ve sonrasında bilgi teknolojileri, enerji, yapay zeka alanındaki gelişmelerle yeni bir ekonomi yaratacağız” demişti. Ticaret hacmindeki artış ve teknoloji serbest bölgelerinde özel teşviklerle İngiliz yatırımı için doğru bir zaman olduğunu vurgulayan Pekcan, Türkiye’nin coğrafi konumu ve stratejik bir merkez olması vesilesiyle karşılıklı ilişkilerin derinleştirilmesi gerektiğine değinerek, Ukef-Eximbank iş birliğinin iş dünyası için önemli fırsatlar sunduğunu söylemişti.
 
İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, Jetco’nun önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasında, hükümetler arası çalışmaların ve firmalar arası iş birliğinin ticarette başarıya ulaşmanın yolu olduğunu söylemişti.
 
Bu bağlamda İngiltere yatırımlarının geçtiğimiz yıl için yüzde 20 arttığını ve İngiliz firmalarının Türkiye’deki fırsatları dikkatle takip ettiğini ifade etmişti. İngiltere’nin, Avrupa’nın en kolay yatırım yapılabilen ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Fox, İngiliz firmaların Türkiye’yi bölgesel bir merkez olarak kullandıklarına dikkati çekmişti.
 
Brexit sürecinin İngiltere’ye yeni ticaret politikalarını hayata geçirme imkânı sağlayacağını ve İngiltere’nin kendi ekonomik kaderini belirleme hakkına sahip olacağını belirten Fox, Türkiye ve İngiltere’nin sağlık, ulaştırma ve altyapı konularında üçüncü ülke yatırımları ile ekonomik ilişkilerini daha da güçlendireceğini sözlerine eklemişti.
 
Türkiye-İngiltere Ticaret Rakamları (TÜİK-2017)
 
• Toplam dış ticaret hacmi: 16.2 milyar dolar
• Türkiye’den İngiltere’ye yapılan ihracat: 9.6 milyar dolar
• Başlıca ihracat kalemleri: Motorlu taşıtlar, otomobil, izole edilmiş tel kablo, tekstil, televizyon alıcısı.
• Türkiye’nin İngiltere’den yaptığı ithalat: 6.6 milyar dolar
• Başlıca ithalat kalemleri: Dizel - yarı dizel motor, demir-çelik döküntü, otomobil, ilaç.
• Dış ticaret dengesi: 3 milyar dolar