AMBA: Daha Hızlı Cıvata Üretimi
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

AMBA: Daha Hızlı Cıvata Üretimi

Yeni hepsi bir arada makine, saatte 24.000 cıvata hammaddesi üretiyor.

Alsdorf, Almanya, 23 Ocak 2018 WIRE 2018’de, Aachener Maschinenbau GmbH (AMBA), 200 mm’ye kadar uzunlukta benzersiz hızda cıvata üretecek yeni hepsi bir arada makinelerini piyasaya sürdü. Bu makinelerde, birden fazla ayar işlemi aynı anda gerçekleşiyor. Karmaşık şekilli civata kafalarında da geleneksel makinelere kıyasla, bu işlem kat kat artış getirmektedir.

160 ve 180 mm arasındaki uzunluktaki civatalar tipik olarak dakikada 60 parça hızda üretilir.
Buna karşılık, AMBA’nın sunduğu yeni hepsi bir arada makine, 60 ila 200 mm uzunluğunda ayarlı civata hammaddesini daha yüksek bir hızda üretiyor. Bu yeni hepsi bir arada tasarımın ilk makinesi dakikada 400 civata veya saatte 24.000 parça üretebiliyor. 
Yeni AMBA makineleri, bu etkileyici iş hacmi artışına, makinadaki entegre bir ikincil ayar istasyonunda ilk olarak çubuğun bir ucunu ayarlayıp sonrasında çubuğun döndürülmesi ve karşı ucunun ayarlanmasıyla ulaşmaktadır. Bu şekilde üretilen civata hammaddesi, işlem sonunda bunlar ortadan kesilecek şekilde her iki ucunda da birer başlığa sahiptir. Bu da demek oluyor ki, dakikada 180 ila 200 parça üretim hızıyla makine 360 ila 400 civata çıkarmaktadır.
AMBA’nın iki Genel Müdürü’nden biri olan Manfred Houben, karmaşık kafa şekilleri olan civataların üretimi için de büyük bir potansiyel olduğunu görüyor: “Karmaşık yapıda kafaları üretmede, civata hammaddesinin bir ucundaki darbeleri gerçekleştirmek üzere birden fazla, yani peş peşe üç ya da dört ayar istasyonu koyabiliriz. Bu, örneğin daha büyük yassı kafalara yönelik artan talebi karşılamak için son derece yararlıdır. Tüm ayar işlemleri aynı anda gerçekleştiğinden, sofistike kafa şekillerini de aynı yüksek hızda üretebiliriz.”
Makineler çubuk çapına bağlı olarak çapları 60 ila 400 mm arasında değişen 4 ila 10 mm arası uzunlukta civatalar işleyebilir.
Yeni makineler, AMBA’nın diğer birçok makine tasarımında da kullandığı hepsi bir arada ilkesine göre üretilmiştir. Makineleri bu kadar özel yapan şey, telin senkronize çözücüsünden, civata kafa yapımı ve diş açılmasından bitmiş ürünlerin nakliye kutularına otomatik bir işlemle yerleştirilmesine kadar tüm işlem aşamalarının tek bir makinede gerçekleşmesidir. Tüm işlem adımları mekanik olarak bağlandığından, en yüksek işlem güvenilirliği garanti edilir.
Makinelerin modüler tasarımı sayesinde, uç yapımı, kanal açımı ya da frezeleme, ya da boru uçlarının döndürülmesi ve çapak alınması gibi ek işlevler kolayca entegre edilebilir.