NFDA Başkanı Marc Strandquist'le Söyleşi | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

NFDA Başkanı Marc Strandquist'le Söyleşi

S: Gözlemlerinize göre ABD bağlantı elemanı pazarında son 3 yılda Ar-Ge, tedarik, talep ve uygulama eğilimi ne olmuştur?

C: Giderek daha fazla müşteri, kendi bağlantı elemanları için alternatif kaplamalar geliştiriyor. Çinko pul ya da benzer şeylere yöneliyorlar. Hafif malzeme kullanma ve uygulamadan ağırlığı alma çabaları da gördüğümüz bir eğilim. Daha ekoloji dostu paketleme de bir diğer eğilim.

S: ABD Uluslararası Ticaret Yönetimi’ne göre, 2013-2015 süresince ABD’nin ilk iki bağlantı elemanı ithalat kaynağı Tayvan ve Çin olmuştur (bunları Japonya ve Almanya 3. ve 4. sırada takip ediyor). ABD’nin Tayvan ve Çin’den ithalalatının başta gelen nedenleri ne olabilir ve bu bağlantı elemanlarının ABD’deki ana uygulama alanları nelerdir?

A: Bence ithalat stratejileri ülke spesifik düşünmekten uzaklaşıyor. Bir çok firma yüksek kalite tedarikçileri bulup bunlarla çalışmaya odaklı. Birinin belli bir ülkeden ithalat içeriğini arttırmamız gerektiğini söylediği kulağıma pek gelmiyor. Kalite daima birinci konu ve tabii ki ardından düşük maliyet geliyor.

Sanırım kaynak seçimine yönelik sonraki kaygılar zincir tarzına dayalı kriterler olacaktır. Yani paketleme ve yük/lojistik. Paketlemede iyileşme, tedarikçinin ürünü belli miktarlarda paketlenmiş olarak logolu kartonlara koyması olarak tanımlanıyor.

Sonuncu cephe, daha sık nakliyelerle envanteri azaltıcı, ve fakat nakliye maliyetlerini düşük tutacak yük lojistik stratejileri. Çok fazla tedarikçi altı aylık ya da, daha kötüsü, bir yıllık EAU istiyor.

S: Geçtiğimiz Temmuz’da USITC, Japonya, G. Kore ve Tayvan menşeli paslanmaz çelik tel rod’ardaki antidamping önlemlerinin 5 yıl daha uzatıldığını duyurdu. Bu uzatımın, paslanmaz çelik tel roda talebi olan yerel ABD firmalarında belli bir etkiye neden olacağını düşünüyor musunuz? Ve ABD bayileri ve ithalatçıları bu uzatıma nasıl bir tepki verecek?

C: Herhangi bir ürüne yönelik her türlü antidumping önlemi soruna yol açar. Bütün bu kuralların ve mevzuatın takibi, gerekli becerilere sahip olmayan küçük firmalar için bir yük haline gelebiliyor. Aracıların hepsi bu belirlemeleri yapma vasfına sahip değil ve işin içindeki herkes potansiyel olarak cezalara ve vergilere tabi kalıyor.

Firmalar, daha az riskli yolları takip edecek ve elbette ki iç tedarikçilerden satın almayı düşüneceklerdir. Hem imalatçılar hem de önde gelen dağıtımcılar. Riayetin ceremesini onlar çeksin. Hedef ülkelerden alım ya da hedef ürünleri alım şansını hala deneyenler risk alıyor.

S: Yüzlerce firma NIFMSE'16’dan stand ayırtmış bulunuyor ki bu, ABD bağlantı elemanı pazarının, pek çok katılımcı için hala gelecek vaadettiğinin net işareti. Gelecek 3 yıl içindeki ABD bağlantı elemanı pazarı hakkında görüşünüz nedir?

C: Hafif bir büyüme göreceğimize ve bunun yıllık %3’ü geçmeyeceğine inanıyorum. ABD’de ki imalata baktığınızda, daha iyimser olmak için büyüme vaad eden bir işareti yok. Güçlü bir ABD doları en zorlu konu. Geleneksel ticaret partnerlerimiz olan Avrupa, Kanada, Meksika ve Brezilya’ya baktığınızda ürünlerimizi ihraçta ABD için zorluklar devam ediyor.  

S:“Industry 4.0“ Avrupa ve Asya bağlantı elemanı sektörlerinde tartışma gündeminin sıcak konusu. ABD bağlantı elemanı sektörüne yönelik benzer bir program var mı? Ve son gelişmeler ve uygulamalar nelerdir?

C: Bu alanda ABD’deki belli bir faaliyetten haberim yok. Evet, tabii ki, verimi arttırıcı robot ve otomasyon çabaları var.  Ancak bu derece sofistike bir konsept yok.

S: Giderek daha fazla firma otomotiv ve havacılık bağlantı elemanlarına odaklanıyor ve bu ürünlere talep artıyor. ABD bağlantı elemanı sektöründe bu ürün kategorisindeki gelişmeler nelerdir?

C: Üç Büyükler (General Motors, Ford, Chrysler, ç.n.) ve parça nakilleri bir süre pozitif yıllar yaşadı. Sokaktaki araçların ortalama yaşı hala onun üzerinde. Hala pek çok gizli talep var. Seçim öncesi dönemde düşüş döngüsü görebiliriz ancak sonunda, öyle sanıyorum ki, bu döngüde üç iyi yılımız daha var.

Havacılığa gelince, hem ticari hem askeri pazar sağlam durumda ve uzun yıllar böyle kalacaktır.

S: 2017’de ABD bağlantı elemanı pazarı için beklentiniz nedir? Sizce pazarda hangi ürün kategorisi en fazla gelecek vaadediyor ve en fazla potansiyele hangi ürün kategorisi sahip?

C: 2017’nin, en fazla, çok az bir büyümeyle durgun olacağını düşünüyorum. Çok fazla pazar hala diplerde. Tarım ekipmanları, inşaat/madencilik ekipmanları, petrol ve gaz, sınıf 8 kamyonlar bunlardan başta gelen bazıları.

Ürün kategorisine gelince, yenilikçi ve sektör öncüsü olabilecek pek bir şey yok. Kalite ve verimi arttırmaya yardımcı olabilecek bir süredir mevcut pek çok ilginç ürün var, ancak öne çıkarabileceğim bir şey yok.

S: NFDA’nın 2017’de üyelerini yeni zorluklara karşı asiste edecek ya da üyeler arası alışverişi ve diğer derneklerle etkileşimlerini sağlayacak bir planı ya da programı var mı?

C: Yönetim Kurulu her zaman “küresel pazarda üyelerimizin büyümesine yardımcı olmak” misyonumuzu destekleyecek programlara sahip. 2017’de Pasifik Batı Bağlantı Elemanı Derneği ve New England Bağlantı Elamanı Bayileri Derneği ile ortaklaşa iki ya da üç toplantımız olacak.

S: Okuyucularla paylaşmak istediğiniz başka bir şey var mı?

C: NFDA, bayi üyeler ile imalatçı ve ana bayi tedarikçiler arasında ilişkileri gerçekten desteklemekte ve teşvik etmektedir. Bağlantı elemanı dağıtım bazımız herkesin yararına birlikte çalışmak gerektiğinin bilincinde olarak tedarik bazında ağ olanakları sağlayıp sağlam iş ilişkilerini teşvik etmek suretiyle iş partnerlerimize bağlılığımızı gösteriyoruz.