topbanner


Marcel Mori: Hedefimiz “Türkiye’yi bağlantı elemanı üreten ülkeler arasında Avrupa’da ilk üçe, dünyada ilk ona yerleştirmektir.”

SİMAR firmasının Dış Ticaret Genel Müdürü ve BESIAD (Türkiye Bağlantı Elemanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği) üyesi Sayın Marcel MORI, 21-23 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşen International Fastener Show China ‘da BESIAD Genel Başkanı Sayın Mustafa TECDELİOĞLU’nu temsilen konuşmacı olarak yer aldı.
 
Konuşmasında BESIAD’ın tarihi, başarıları ve hedeflerinden bahsetti ve ekledi: “BESIAD bundan 16 yıl önce 2002 yılında kuruldu. Genel amacı ve aktiviteleri Türkiye’deki bağlantı elemanları sektörünü güçlendirmek olan BESIAD, dünya bağlantı elemanları pazarında yer almaya yönelik yerel ve dünya çapında ilişkiler kurmaktadır.”  
 
Sayın MORİ, BESIAD olarak, doğru yatırımlar ile üretim kalitesini ve miktarını arttırmaya çalıştıklarını, bağlantı elemanları sektöründe daha iyi ürünler elde etmek amacıyla çalışanlara eğitim verdiklerini ve çalışanların becerilerini geliştirmek adına yaptıkları çalışmalar ile yollarına devam ettiklerini ve güzel sonuçlar aldığını söyledi.
 
BESIAD ve üyeleri, bağlantı elemanları pazarı ve Türkiye’nin son durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Başlarda sadece bağlantı elemanları üreticilerinden oluşan üyelere sahip olan BESIAD, üye ağını dağıtıcılar, servis hizmeti veren firmalar, bu sektörün yan sanayisi olarak nitelendirebileceğimiz, tel üreticileri, araç üreticileri, kaplama ve ısıl işlem firmaları ve makine ithalatçılarına da ulaşarak genişletmiştir. BESIAD’ın 90 üyesinden 75’i bağlantı elemanı üreticisidir. Bu 75 bağlantı elemanı üreticisi üye Türkiye’nin toplam üretim kapasitesinin %80’ini temsil etmektedir. Türkiye’deki bağlantı elemanı pazarının hacmi kabaca 900.000 tondur ki bu değer yaklaşık olarak 1.6 milyon Euro’ya tekabül etmektedir. Bu hacmin 100.000 tonunu ithal ediyoruz ve 800.000 tonunu üretiyoruz. Genel olarak Avrupa olmak üzere dünyada 70 ülkeye 300.000 ton ihracat yapıyoruz. Bu endüstride, farklı üretim kapasitelerine ve 20.000’den fazla çalışana sahip 400 civarında firma bulunmaktadır. Üretim hattımızda kullandığımız hammaddenin %85’i yerlidir ve bu bize zaman ve üretim açısından esneklik sağlamaktadır. Bu derneğimizin temel başarılarından biridir. BESIAD kurulmadan önce soğuk şekillendirmeli filmaşinlerin %70’i ithal ediliyordu. Şimdi ise %85’i yerel olarak üretiliyor.

Türk çelik üreticileri 4,5 mm’den 28 mm çapına kadar teli bağlantı elemanı üreticileri için tedarik edebiliyor. Daha büyük çaptaki telin tedarik edilmesini sağlamak için gerekli yatırımlar yapıldı ve kısa zamanda gerçeklemesi planlanıyor. Bu çalışma BESIAD, Türkiye Devleti ve Türk Çelik Üreticilerinin ortak yürüttüğü bir çalışmadır. Euro ve Dolar kurlarının değişimlerinden ötürü bağlantı elemanları pazarı iç piyasasında bir durgunluk gözlemleniyor ancak diğer sektörlere oranla güçlü ve sağlam bir noktada olduğunu söyleyebilirim. Buna karşılık ihracat %20 oranında bir artış göstermektedir. 15 yıl boyunca Türkiye’nin üretim kapasitesi her yıl %10-15 oranında arttı ve bunun devam edeceğini umuyorum.”
 
Sayın MORI “BESIAD olarak hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun 100. Yıl dönümüne, yani 2023’e kadar Türkiye’yi bağlantı elemanı üreten ülkeler arasında Avrupa’da ilk üçe dünyada ilk ona yerleştirmektir.”  ifadesi ile BESIAD’ın hedefini vurguladı.
 
Türkiye’nin coğrafi konumu ve politik durumu nedeni ile Avrupa’nın, Orta Doğu’nun, Rusya’nın ve Asya-Türk Devletleri’nin merkezi olma niteliğinde olduğundan bahsetti. Sayın MORI, BESIAD’ın hedefine ulaşması için bu ülkeler ile özel ticaret anlaşmalarının gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi ve “Gerçekten istersen her şeyi başarabilirsin, istekli bir insan için hiçbir şey imkânsız değildir!” dedi.
 
Konuşmasını ünlü Çin filozofu ve öğretmeni Kon Fuz TZU’nun sözleriyle sonlandırdı: “ Eğer yükselmek istiyorsan başkalarının da yükselmesine yardım et, eğer başarılı olmak istiyorsan, başkalarının da başarılı olmasına yardımcı ol…”
 
 

Tarih : 12.12.2018