topbanner


İtalya Bağlantı Elemanları Distribütörleri Birliği (Udıb), Bağlantı Elemanları Dernekleri İlk Evrensel Buluşmasına Ev Sahipliği Yaptı

25 Eylül’de Milan’da gerçekleşen ve bağlantı elemanları derneklerini bir araya getiren toplantının ev sahipliğini İtalya Bağlantı Elemanları Distribütörleri Birliği yaptı. Toplantıya birçok ülkeden katılım olurken, ülkelerin bağlantı elemanları dernekleri başkanları konuşma gerçekleştirdi. Easy Quality Laboratuvarları’nın sahibi Sayın Sante COSTA’nın kalite hakkında sunumunu gerçekleştirdiği toplantı evrensel olma niteliği taşıyor.
 
UDIB BAŞKANI GIAN MARCO DALPHANE: “ ÇÖZÜM ORTAĞI OLMAYA GAYRET EDİYORUZ.”
 
UDIB, İtalya Bağlantı Elemanları Distribütörleri Birliği 1976 kurulmuştur. 15.250 çalışanı ve yarım milyar Euro’yu temsil eden 400 şirketin temsilcisidir. Her şirket kendi dağıtım zincirinde özgündür ve güçlü bir profesyonellik ile ticari yeteneklerini, rekabet havasını koruyacak şekilde karakterize edilmiştir. İtalya bağlantı elemanları pazarı, 850 milyon Euro değerinde stoka, 3,85 milyar Euro değerinde iş hacmine ve çalışan başına 276.000 Euro ciroya sahiptir.
 
UDIB İtalya’daki bağlantı elemanları sektörünün sorunlarına ışık tutup çözecek şekilde tasarlanan bir yönetim kuruluna ve başkanına sahip bir yapıdadır. UDIB’in amacı bilgiyi ve yetenekleri ortaya çıkarmak ve var olanları geliştirmek, İtalya bağlantı elemanları pazarını her zaman bir üst seviyeye taşımak ve dağıtımcılar arasındaki ilişkileri ve rekabet ortamını korumaktır.
 
EFDA’nın (Avrupa Bağlantı Elemanları Distribütörleri Derneği) en aktif üyelerinden biri olan UDIB, İtalya bağlantı elemanları pazarının adil bir şekilde gelişmesi ve küresel düzeye ulaşması için çalışmalarına son hızda devam etmektedir.
 
Gian Marco Dalphane, İtalya’nın ve bağlantı elemanları sektörünün sıkıntılarından ve krizin etkilerinden, bunları önlemek için neler yapılması gerektiğinden ve UDIB’in faaliyet alanlarından bahsetti. Artan işsizlik oranları ve ekonomik kargaşa ortamı halinde bile İtalya pazarının ne denli önemli olduğunu vurgulayan Dalphane, UDIB ‘in İtalyan bağlantı elemanı sektöründeki tüm sorunların çözümüne ortak olmaya gayret ettiği gerçeğinin altını çizdi.
 
 
UPIVEB BAŞKANI SERGIO PRIVANO: 
 
“ REFERANS NOKTAMIZ ÜYELERİMİZ VE MÜŞTERİLERİMİZDİR.”
 
UPIVEB, İtalya Bağlantı Elemanı Üreticileri Derneği Başkanı Sayın Sergio Privano konferanstaki konuşmacılar arasındaydı. Sayın Privano konuşmasında UPIVEB’in 57 yıllık başarısından ve faaliyetlerinden bahsetti. İşsizlik, göç gibi sorunların üstesinden gelmeyi, iş ve işveren ilişkilerini daha güvenilir hale getirmeyi amaç haline getirdiklerini söyledi. UPIVEB’in üyelerinin %75’ini ulusal bağlantı elemanı üreticileri oluşturmakta olduğunu, 230 şirketi, 7.500 çalışanı ve 2 milyar Euro değerinde ulusal üretimi temsil ettiklerini söyledi.

 

EFDA BAŞKANI VOLKER LEDERER: 
 
“BİRLİKTE OLDUĞUMUZDA ÇOK DAHA GÜÇLÜYÜZ!”
 
EFDA, (Avrupa Bağlantı Elemanları Distribütörleri Derneği) Başkanı Sayın Volker LEDERER konuşma yaptı. Dört ana başlığa ayırdığı konuşmasında; EFDA kuruluşu, EFDA’nın Avrupa’daki faaliyetleri, EFDA’nın kimleri temsil ettiği ve bağlantı elemanları sektöründe yeni uygulamalar ve bunların etkilerinden bahsetti.
 
EFDA’nın vermiş olduğu hizmetin rekabetçi ortamı bozmaması gerektiğini ve Avrupa Bağlantı Elemanları Distribütörlerinin adil şartlar altında çalışıp ticaret yapabilmesi için çalışmalarına devam ettiğini vurguladı. Anti damping soruşturmaları konusunda Avrupa parlamentosu ve Avrupa komisyonu ile görüşmelerin yapıldığını, protestoların EFDA tarafından da desteklendiğini söyleyen LEDERER  “Komisyon ile görüşmelerimiz olumlu sonuç verdi. İhracat kotasının 2500 kg’dan 5000 kg ‘a yükseltildiği bilgisini sizlere vermekten mutluluk duyuyorum” dedi.
 
Avrupa pazarının yıllar içinde geliştiğini ve gelişmeye devam edeceğini konuşmasında vurgulayan LEDERER, “EFDA olarak bu büyüyen pazarın sesiyiz ve ekonomide olan rollerinin ne kadar önemli olduğunun farkındayız.” açıklamasını yaptı.
 
Bağlantı elemanları sektöründeki yeni akımlardan ve gelişmelerden bahseden Başkan, dijitalleşme ve uluslararası bir şirket olmak yeni dönemde sektörün en büyük zorluklarından olduğunu söyledi. “Bu yeni akımlar işimizi nasıl etkiliyor? Örneğin veri ölçümleri, makine-makine arası iletişim ve otomatik süreçler dijitalleşme yolundalar ve otomasyona hızlı bir şekilde dönüyorlar. Bu değişiklikler dünya düzenini temelden değiştirecektir.” Küçük ve orta hacimli şirketlerin hem dijitalleşmede hem de uluslararası bir şirket olma yolunda pek çok zorluk çektiğini söyleyen LEDERER, EFDA olarak bu değişikliklere küçük ve orta çaplı şirketlerin de ayak uydurması, geride ve yardıma muhtaç kalmaması için çalışıyor ve bu problemi ciddiye alıyoruz açıklamasını yaptı. Avrupa’daki distribütörlerin birbirlerine bağlı ve yardımcı olmasının önemine istinaden konuşmasını “Birlikte olduğumuzda çok daha güçlüyüz.” ifadesi ile bitirdi.

 

TFTA BAŞKANI HENRY CHANG: 
 
“TAYVAN, KALİTELİ ÜRÜNLERİ UYGUN FİYATLARLA İHRAÇ EDİYOR.”
 
TFTA, (Tayvan Bağlantı Elemanları Ticareti Derneği) Başkanı Sayın Henry CHANG yaptığı konuşmada TFTA’nın nelere hizmet ettiğinden ve derneğin vizyonundan bahsetti. TFTA’nın vizyonunun rekabetçi bir bakış açısı ile küreselleşen dünya üzerinde bağlantı elemanları pazarında yer almak olduğunu belirten CHANG, daha fazla Tayvanlı bağlantı elemanı üreticilerini ve ihracatçılarını bir araya getirmeyi ve onları bu pazarda söz sahibi yapmayı hedeflediğini söyledi. Üyelerinin uluslararası platformlarda sesi olmayı ve onları dünyadaki yeni gelişmelerden haberdar etmeyi kendisine görev olarak belirlemiş olan TFTA, aynı zamanda EFDA, NFDA gibi derneklerle de iletişim içinde ve bu birlik sayesinde üyelerinin zamana ve yeni gelişmelere ayak uydurmasını sağlıyor.
 
Bay Chang, Tayvan bağlantı elemanı endüstrisi hakkında genel bilgiler ekledi. “Bağlantı elemanları sektöründe 50.000 çalışanı bulunan yaklaşık 1700 şirket var ve yıllık üretim miktarı 1, 7 milyon metrik ton civarındadır.2017 yılında,% 90 ürün ihraç edildi ve bu ihracat 3, 7 milyar Euro ediyordu. 2018 için tahmini satış 3, 9 milyar Euro ve 2018 ilk 3 çeyrekte ise bu değer; 2, 64 milyar Euro. ”

 

NFDA BAŞKANI KELLY COLE 
 
“EĞİTİM ŞART!”
 
NFDA, (ABD Ulusal Bağlantı Elemanları Distribütörleri Derneği )Başkanı Sayın Kelly Cole, 4.000‘i aşan distribütör üyesini ve 170 şirketi temsil ettiklerini söyledi. Gençlerin eğitiminin bağlantı elemanları sektöründe çok önemli bir yere sahip olduğunu ve bu sektörde çalışacak olan kişilerin eğitimleri için özel bir çaba sarf ettiklerinden bahsetti. Sayın Kelly Cole, “ Amerika Bağlantı elemanları sektöründe çalışan her on kişiden biri yedi-sekiz yıl sonra emekli olacak. Bu da bu sektöre yeni giriş yapacak bir çoğunluğun olacağını gösteriyor. Bizler NFDA olarak üzerimize düşeni yapıyoruz dedi. FEA (Bağlantı Elemanları Eğitimi Derneği) üyelerimizi, gelecekle bağlantılı hale getirmek ve gelişimin bir parçası olmak adına kurslar düzenleyerek onları gelecekteki çalışma yaşamlarına ve bağlantı elemanları sektörüne hazırlamayı hedefliyoruz. Eğitimlerimiz indirimli fiyatlarla ya da ücretsiz gerçekleşebiliyor. Eskiden bu gibi derneklerde kaynaşmak ve sosyalleşmek adına golf oynardık ve birbirimizi tanırdık. Artık rekabetçi ortamı tanıtmak için golf oynamıyoruz bunun için eğitim düzenliyoruz.” açıklamasında bulundu. NFDA başkanı COLE, Amerika’nın ekonomik durumu hakkında ITR Economics (Ekonomi Danışmanı) firmasından aldığı güncel bilgilere dayanarak, son 6 ayın Amerika için kaotik bir ortam olduğunu dile getirdi. “Terör ve Kuzey Kore ile ilgili olaylar sebebi ile yarın başımıza ne gelebilir bilemiyorum.”  açıklaması ile endişelerini dile getirdi. ITR bulgularına göre 2020 yılına kadar ekonomide olumlu gelişmeler beklediğini söyleyen başkan , “Demir- çelik, elektronik aletler ve konut piyasası yatırıma uygun değil ama ilerleyen zamanlarda düzelmesini umuyorum. ” dedi.

 

HKSFC BAŞKANI SAYIN SHIRLEY WU: 
 
“ANCAK BİR ARAYA GELİRSEK, DAHA İLERİYE GİDEBİLİRİZ!”
 
HKSFC, (Hong Kong Vida ve Bağlantı Elemanları Konseyi) Başkanı Sayın Shirley Wu, aynı zamanda bu konseyin ilk kadın başkanı olma özelliğini taşıyor. Konuşmasında Konsey ve üyelerinin daha ileriye gidebilmesi adına birçok yurtdışı aktivitelerine ve fuarlara katıldığından bahseden Wu, Hong Kong’un dış pazarda kendini tanıtması ve temsil etmesi için bunlar gerekli açıklamasını yaptı. “Hong Kong, Tayvan, Japonya, Çin ve Kore olarak bir araya gelmeliyiz, işbirlikleri yapmalıyız, bilgi alışverişinde bulunmalıyız ki güçlenelim. Ancak bir araya gelirsek, daha ileriye gidebiliriz.” dedi. 
 
İş dışında da arkadaşlıkların sürmesi ve para dışında bir şeylerde de birleşilmesi gerektiğini savunan Wu, babasının da zamanında böyle yaptığını, bu 5 önemli ülke ile bir olduğunu ve bu sayede amaçlarına ulaştığını, birlikten kuvvet doğduğunu hatırlattı. Hong Kong’da hizmet veren sektörler ise otomotiv, vida, cıvata, aksesuar sektörü, tren rayları, medikal sektör gibi oldukça geniş bir alana yayılıyor. Bu geniş yelpazenin onların gücü olduğunu söyleyen Shirley Wu, birlikte çalışmanın ve işbirliği yapmanın faydalı olacağına inanıyor.

 

BESIAD BAŞKANI MUSTAFA TECDELİOĞLU: 
 
“HER ÜLKEDEN BİR TEMSİLCİ İLE DÜNYA BAĞLANTI ELEMANLARI BİRLİĞİ KURABİLİRİZ.”
 
BESIAD, (Türkiye Bağlantı Elemanları Sanayici ve İş Adamları Derneği) Başkanı Sayın Mustafa Tecdelioğlu konuşma yapan dernek başkanlarından biriydi. 2002 yılında kurulduğundan bu yana Türkiye Bağlantı Elemanları sektörünün dünya çapında temsilcisi olmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Sayın Mustafa Tecdelioğlu, BESIAD’ın 75’i bağlantı elemanı üreticisi, 15’i bağlantı elemanları sektörüne yan sanayi olarak hizmet veren firmalardan oluşan 90 üyesi olduğunu belirtti. TECDELİOĞLU’nun konuşmasına şöyle devam etti. “Türkiye’deki bağlantı elemanı üretim kapasitesinin %80’nini bu 75 üretici üye temsil ediyor. Türkiye’deki bağlantı elemanı pazarının hacmi yaklaşık olarak 900.000 ton ve bu neredeyse 1,6 milyon liraya tekabül ediyor. BESIAD kurulmadan önce Türk firmaları filmaşinleri %70 oranında ithal olarak kullanıyordu. Fakat şimdi Türk çelik üreticilerinden alabiliyor. Bu BESIAD-Türkiye Cumhuriyeti ve Türk çelik üreticilerinin bir projesiydi ve gerçek oldu. BESIAD Türkiye’de geleceğe yönelik çalışmalarına sıkı bir şekilde devam ediyor.” BESIAD Başkanı Sayın TECDELİOĞLU; üniversitelerle, diğer derneklerle, Endüstri Bakanlığı ile çalışmalarını sürdürdüklerini, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bağlantı elemanları ve çelik üretimi ile ilgili araştırma ve geliştirmelerin yapıldığı akredite bir laboratuvar kurduklarını ve bu laboratuvara MATIL adını verdiklerini belirtti. 25’ten fazla mühendisin çalıştığı MATIL’in başkanlığını da kendisinin yaptığını ifade etti. Geçtiğimiz sene kurulan ve 18-30 yaş arası üyeleri bulunan GENÇ BESIAD, Türkiye Bağlantı Elemanları sektörünün geleceğe ışık tutan bir projesi olma yolunda ilerliyor dedi. Mustafa TECDELİOĞLU; Türk üreticilerin son 15 yıl içerisinde arttığını ve artmaya devam edeceğini umuyoruz. BESIAD’ın hedefleri arasında Avrupa’da ilk üç bağlantı elemanı üreticisi arasına girmek olduğunu söyledi. 
 
Hedeflerimiz arasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasının 100. Yıldönümünde yani 2023’te dünyadaki ilk on üretici listesine Türkiye’yi dâhil etmek yer alıyor diye belirtti. “belki bir gün, birlikte, her ülkeden bir temsilci ile Dünya Bağlantı Elemanları Birliği’ni kurabiliriz.” açıklamasını yapan Mustafa TECDELİOĞLU, bir üyenin başkanlığı altında oluşacak olan birlikteliğin diğer sektörler karşısında bağlantı elemanları sektörü pazarını geliştireceğini savunuyor.

 

TIFI BAŞKANI SAYIN JOE CHEN 
 
“ÇELİK ÜRETİMİ YAPAN FİRMALARLA BİRLİKTE KARAR VERİYORUZ”
 
TIFI, (Tayvan Endüstriyel Bağlantı Elemanları Enstitüsü)Başkanı Sayın Joe Chen konuşmasına Tayvan Bağlantı Elemanları sektörünün babası olarak tanınan Sayın Chun Yu Lin’den ve onun vida-cıvata makinelerini nasıl tek başına yaptığından ve ona olan saygısından bahsederek başladı. 70 yıl önce Chun Yu Lin’e Tayvan’da vida cıvata yapan birileri var mı diye sorduklarında onlara konu hakkında hiç bilgisi olmamasına rağmen kendinin yapabileceğine söz vermiş ve bu sözü gerçekleştirmiştir. Tayvan’daki üretimin %90’ının ihraç edildiğini ve hedeflerinin yüksek olduğunu vurgulayan Joe Chen, çelik üretimi yapan firmalarla bağlantılarının çok iyi olduğunu her çeyrek yılda fiyat vermeden önce birlikte karar verdiklerini dile getirdi. Ana malzemenin fiyatı konusunda fikir belirtebildikleri için satış fiyatlarına da müdahale edebildiklerini söyleyen Joe Chen; Tayvan Bağlantı Elemanları sektörünün daha iyiye gitmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz açıklamasında bulundu ve Tayvan’da gerçekleşecek olan Tayvan Bağlantı Elemanları Fuarı’na tüm katılımcıları davet etti.

Tarih : 11.12.2018