topbanner


Global Bağlantı Elemanları Pazarı

Sektörel Bilgiler
 
Küresel endüstriyel bağlantı elemanları pazar büyüklüğünün 2017 yılında 74,59 milyar ABD doları olduğu tahmin ediliyor. Tahmin süresinde %3,9'luk bir YBBO genişlemesi beklenmektedir. Otomotiv sektöründeki özel bağlantı elemanı imalatı artışının plastik tür ürün girişiyle birleşerek öngörülen dönemde büyümeyi arttırması bekleniyor.
 
Değişen tüketici talebininin karşılanması için özel, minyatür ve hibrit bağlantı elemanları gibi yenilikçi ürünlerin üretilmesine yönelik eğilim değişmesinin büyümeye iyi etki yapacağı öngörülmektedir. Ayrıca, piyasa katılımcıları üretim kapasitelerini, ürün çeşitliliğini ve coğrafi erişimlerini artırıp konumlarını güçlendirmek için birleşme ve satın almalarda bulunuyor.
 
ABD, uluslararası pazarda yüksek hacimli ithalat ve ihracat ticareti yapmaktadır. Ülkenin ithalat ortakları arasında Çin, Tayvan, Japonya, Almanya, Kanada, Güney Kore, Meksika, Fransa ve Hindistan yer alıyor. Ülke ayrıca, ATF Inc., Illinois Tool Works, Inc. ve Acument Global Technologies gibi aktörlerin varlığı ile önemli bir üreticidir.
 
Özellikle otomotiv ve havacılık sektöründen tüketiciler, bağlantı elemanlarının kalitesiyle ilgili hata durumunda üreticilerin tazminat talebinde bulunabilirler. Bu nedenle, bu tür taleplerden kaçınmak için bu ürünler,  ASTM, ASME, BS, DIN ve JIS gibi standartları karşılama amaçlı sıkı kalite kontrollerine tabidir.
 
İnşaat ve makine imalatı gibi diğer uygulama endüstrilerindeki artan taleple birlikte yükselen metal fiyatlarının bağlantı elemanlarında hammadde tedarikini etkilemesi olasıdır. Bununla birlikte, yüksek üretim hacimlerine sahip çok sayıda tedarikçinin olması, hammadde tedarikçilerinin hakimiyetini sınırlayabilir.
 
Özellikle otomotiv endüstrisindeki yapıştırma ve NVH uygulamalarında tutkal ve bantların metal bağlantı elemanlarının yerini almasındaki artışın, endüstriyel bağlantı elemanları pazarının büyümesini engellemesi beklenmektedir. Bununla birlikte, ağır hizmet uygulamalarında metal sınıfı ürünlerinin yeri doldurulamaz olmasının, ikame tehdidini sınırlaması beklenmektedir.
 
Hammadde Bilgileri 
 
2017'de, plastik bağlantı elemanları, özellikle ağır hizmet uygulamalarında, düşük mukavemetleri ve darbe dayanımları nedeniyle, metal muadillerine göre daha küçük bir paya sahip olmuştur. Ancak, hafif, düşük maliyetli ve üstün korozyon direncine sahip olması nedeniyle otomotiv ve havacılık endüstrisinden gelen talep artışının büyümeyi artırması bekleniyor.
 
Plastik bağlantı elemanları, polikarbonat, poliüretan, polivinil klorür, poliakrilamid, polistiren, polietilen ve naylon gibi çeşitli hammaddeler kullanılarak üretilmektedir. Polikarbonat bazlı ürünler, iyi yalıtım, ısı direnci ve alev geciktirici olma özellikleri nedeniyle elektrik endüstrisinde kullanılmaktadır.
 
Geleneksel olarak metal bağlantı elemanları,%90'dan fazla pazar payına sahip olmasıyla sektöre öncülük eder. Ürünler, benzerlerine göre belirgin bir avantaj sunmasının beklendiği endüstriyel makineler ve inşaat ekipmanları gibi ağır hizmet uygulamalarında olağanüstü mekanik dayanım ve darbe direnci sağlar.
 
Bağlantı elemanlarının çoğu, esnek mekanik özellikleri nedeniyle çelikten yapılmıştır. Paslanmaz çelik bağlantı elemanları, temel gereksinimlerin yüksek çekme dayanımı, sıcaklık dayanımı ve korozyon direnci içerdiği uygulamalarda kullanılır. Martensitik, ferritik ve östenitik, endüstriyel bağlantı elemanlarında kullanılan çeşitli paslanmaz çelik sınıflarıdır.
 
Ürün Bilgileri 
 
İçten dişli bağlantı elemanlarına olan talebin, inşaat, sanayi makineleri, demiryolları, otomobiller ve motosiklet imalatındaki artan talepler nedeniyle öngörülen süre zarfında %3,6 YBBO ile genişlemesi olasıdır. Daha iyi performans ve titreşim direnci sağlayacak tasarım yeniliklerinin pazar üzerinde olumlu bir etkisi olacağı öngörülmektedir. 
 
Paslanmaz çelik, içten dişli bağlantı elemanlarının imalatında kullanılan en yaygın malzemedir. Pirinç, alaşımlı çelik ve alüminyum bu bağlantı elemanlarının imalatında kullanılan diğer malzemelerdir. Somunların çoğu, son kullanım uygulamasında performansını ve dayanıklılığını arttırmak için krom kullanılarak ayrıca kaplanır veya parlatılır.
 
Havacılık sınıfı ürünler, kalite, performans, hammadde, fiyat ve teknik özellikler bakımından sıradan ticari sınıf muadillerine göre önemli ölçüde farklılık gösterir. Örneğin, ticari sınıf bağlantı elemanları genellikle karbon çeliği kullanılarak üretilirken, havacılık sınıfı bağlantı elemanları korozyona dayanıklı çelik kullanılarak üretilir ve istenen özellikleri elde etmek amacıyla 125.000 psi'lik bir gerilme mukavemetini aşması için daha fazla ısıtılır.
 
Dişli olmayan ürün segmenti, toplam talebin %25,6'sını oluşturmuştur. Bu ürünler, zemin altında, zemin kaplamasında, veranda ve çatı kaplamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve öngörülen dönemde pazar büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi olması beklenmektedir. Ayrıca, elektronik uygulamasındaki halka ve pimlere olan talebin artması, büyümeyi artıracak gibi görünüyor.
 
Uygulama Bilgileri
 
İnşaat ve madencilik gibi endüstriyel makinelerdeki ürün talebinde 2018'den 2025'e kadar %4.2'lik bir YBBO genişlemesi beklenmektedir. Makinelerin performansı, bu ekipmanın yapımına giren komponentlere bağlıdır. Sonuç olarak, ürün seçimi, makinenin işletileceği çevre koşullarına dayanarak yapılır.
 
Çim ve bahçecilik ekipmanlarındaki ürüne olan talebin 2017 yılında 1,28 milyar olarak gerçekleştiği ve öngörülen dönemde %3,2'lik bir YBBO yaşaması bekleniyor. Yüksek titreşim ortamına dayanabildiklerinden bu makinelerin imalatında bağlantı elemanlarına yüksek talep oluşmaktadır. Çiviler, pimler ve cıvatalar bu uygulamada en yaygın kullanılan ürünlerdir.
 
Mobilya vidaları ve somunları işlenmiş ahşap malzemelerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu ürünler kontrplak ve sunta gibi çeşitli ahşap panel malzemelerini birleştirmek için kullanılır. Mobilya uygulamasında kullanılan bağlantı elemanları, mobilyaların rahatça taşınabilmesi için kolayca takılıp çıkarılabilir.
 
En yaygın kullanılan bağlantı elemanları arasında somunlar, cıvatalar, vidalar, klipsler ve halkalar bulunur. Mobilya uygulamasında ürün, kolları, kapıları, mobilya yanlarını ve çekmecelerini bir arada sabitlemek için kullanılır. Bununla birlikte, mobilya uygulamalarında, özellikle sabit mobilyalarda, yapıştırıcılara yönelik talebin artması, öngörülen dönemde talebi engelleyecekti
 
Bölgesel Bilgiler 
 
Otomotiv uygulaması Kuzey Amerika pazarındaki lider konumuyla genel pazarın %29,1'ini oluşturdu. Bölgede elektrikli araç üretiminin artması nedeniyle plastik bağlantı elemanları bu segmentte yüksek giriş elde ediyor. Bölgesel talebin, öngörülen dönemde %3.8’lik bir YBBO yaşaması olasıdır.
 
Otomotiv metal bağlantı elemanları, plastik benzerleri ve yapıştırıcılara yönelik yüksek tüketici tercihi nedeniyle, yavaşlayan bir büyüme yaşamaktadır. Metal fiyatlarının yükselmesi ve hafif otomotiv komponentlerine olan talebin artmasının, tahmin dönemindeki talebi etkileyen önemli faktörler olması bekleniyor.
 
Avrupa, Almanya, İngiltere, Rusya, İtalya ve Fransa'nın gelişmiş ekonomilerinden gelen kayda değer ürün talebi nedeniyle 2017'deki ikinci en büyük bölgesel segment olmuştur. Aynı yıl, otomotiv sektörü bölgede üretilen gelirler bakımından büyük bir paya sahipti.
 
Avrupa'da, çim ve bahçecilik ekipman segmentinin 2017 yılında değeri 536,6 milyon ABD doları olmuştur. Sonuç olarak, bu ekipman üretiminin artması olasıdır, bu nedenle sektördeki büyümeyi olumlu bir notada etkilemektedir.
 
Endüstriyel Bağlantı Elemanı Pazar Payı Bilgileri 
 
Otomotiv, bina ve inşaat, denizcilik, elektrik ve elektronik ve OEM endüstrileri başlıca son kullanıcılardır. Sektördeki öncü üreticiler, yeni gelenlerin tehdidini bertaraf etmek için sağlamlığı, dayanımı ve sıcaklık ve basınç direncini geliştirmek için hammadde kullanımıyla ilgili Ar-Ge girişimlerine daha fazla odaklanmaktadır.
 
Birçok şirket, pazardaki rekabeti sürdürmek için küresel standartta sertifika elde ediyor. Örneğin, 140'tan fazla Tayvan şirketi, sıkı kalite kontrol ve sertifika standartları dahilinde havacılık bağlantı elemanları üretmek için AS9100 ve NADCAP gibi havacılık sertifikaları aldı.. 
 
 

Tarih : 10.5.2019