EIFI Konferansı 2018

EIFI 2018 konferansı güzel bir deniz kenti ve Hırvatistan’ın ikinci büyük kenti olan Split’te yapıldı. 
 
Program, Hotel Le Meridien Lav’de Avrupa’nın önde gelen bağlantı elemanları üreticileri, EIFI üyeleri ve Çin, Tayvan ve ABD Bağlantı Elemanları Birlikleri’nden gelen çok sayıda özel davetlinin katıldığı birbirleriyle samimi bir ortamda buluşma vesilesi olan karşılama kokteyli ve akşam yemeği ile başladı. 
 
Tam gün süren toplantı programı Avrupa ve dünya Otomotiv sektörüne ilginç bir genel bakış getiren Otomotiv Grubu Başkanı Paolo Pozzi ile başladı. Yıllık küresel araç satışları Nisan 2018’de oldukça iyi bir eğilim gösteriyor: Avrupa’da %+9,6, Çin’de %+4,8, Brezilya’da %+19,7, Rusya’da %+20,5, Rusya’da %+20,5 Arjantin’de %+19, ABD sabit kalırken, Japonya’da küçük bir gerileme (%-1,3) kaydedildi. 2018’de otomotiv pazarında dünya genelinde genel satış artışı %+2,1 olarak tahmin edilmektedir. Elektrifikasyon trendine gelince, 2017 yılında ortalama avrupa emisyonları, 2012 yılında kaydedilen 132 g/km’den 117,3 g/km seviyesine gerilerken, Hollanda, Yunanistan, Lüksemburg ve bazı diğer ülkeler negatif bir eğilim sergilemektedir. Dünyadaki BEV (akülü elektrikli araçlar) üretiminin önümüzdeki yedi yılda (2018-2025) %8 oranında artması bekleniyor. Bay Pozzi, otomotiv endüstrisinin yeni mobilite hizmetlerini de ayrıntılı olarak analiz ederek en önemli etkisinin araç satış hacminde değil, müşterilerin araçlarla nasıl etkileşime gireceği, araçlara yönelik beklentileri ve bu araçları kullanmaları üzerinde olacağını söyledi. Toplantı, otomotiv, rüzgar enerjisi ve demiryolu endüstrisi için rulman ve parçalar üreten Hırvat şirketi Feroimpex Automobilska Tehnika D.O.O’nun eş-sahibi olan Zoran Legac’ın, çok ilginç bir konuşmasıyla devam etti. “Küresel otomotiv endüstrisi için yenilikçi Hırvat çözümleri” başlıklı bu sunum, firmanın üç ana hedefini ele aldı: metal hurdayı azaltıp hacmini küçülterek işlem yapmayı kolaylaştıran yenilikçi bir hurda metal işleme teknolojisi içeren “hurda metal kırma”. Metal parçaların boyutsal ölçümü ve kontrolü için yenilikçi teknoloji prototipinin tasarlanması ve “Robotizasyon, otomasyon, dijitalleştirme”ye dayalı “Yenilikçi ölçüm”, müşteri değerini en üst düzeye çıkarırken, atık miktarını en aza indirmeyi amaçlıyor. Kısaca, yalın demek daha az kaynağa sahip müşteriler için daha fazla değer yaratmak demektir.
 
EIFI Başkanı Anders Karlsson, Paolo Pozzi ve Zoran Legac’a sunumlarından dolayı teşekkür etti ve Genel Kurul’un ilk bölümünü açtı. Sekretarya tarafından yapılan EIFI 2017 Bilançosu ve 2018 Bütçesi sunumun ardından, EIFI İcra Komitesi Genel Müdürü Stefan Beyer’e söz verildi. Yıl içinde yapılan pek çok faaliyet ile Ppm belge güncellemesi “Mekanik Bağlantı Elemanları - Teknik özelliklerin kalitesi”, Avrupa seviyesinde elektrik ve gaz tarifeleri üzerine yeni bir araştırma ve EN nomenklatür kod sistemi CN 7318’e ekleme yapılması gibi gelecek projeler hakkında bir güncelleme yaptı.
 
Genel Kurul’un açık kısmı, EİFİD Üyeleri’nden toplanan üretim, ithalat ve ihracat rakamlarını ve Avrupa’da genel ekonomik görünümü içeren EIFI Kurulu Puan 2017’nin sunulmasıyla başladı.
 
2017 yılında Avrupa ekonomisi, tüm Üye Devletlere yayılan toparlanmanın ardından 10 yılın en hızlı büyümesini yaşadı. Senkronize küresel genişleme, düşük finansman maliyetleri, özel bilançoların iyileştirilmesi ve işgücü piyasası koşullarının düzeltilmesinin yanı sıra yüksek güven seviyesiyle desteklenmiştir.
 
Avrupa ekonomisi bir süre daha büyümeye devam edecek, işsizlik daha da düşecek ve enflasyon yavaş artacak. Euro bölgesinde GSYH büyümesi 2017 yılında %2,4, 2018’de %2.3 olmuş, 2019’da %2’ye gerilemiştir.
 
EIFE Genel Bağlantı Elemanları Grubu Başkanı Ramon Ceravalls, bildirimini Avrupa ve dünya çapında yapı sektörünün eğilimlerine odaklandı. 2018-2022 dünya inşaat durumunun yıllık %3,9’luk bir artışla iyi olması bekleniyor. 2030 için büyüme tahmini, Çin, ABD ve Hindistan’da %50’nin üstündedir. 2017 yılı Avrupa İnşaatları üretimi 1,5 milyar Euro, yani 2016 yılına kıyasla %+3,5 oldu.
 
Zagreb Üniversitesi İktisat ve İşletme Fakültesi’nde Profesör olan Josip Tica, 2000-2020 arasında dünya genelindeki ekonomik performansa ilişkin çok ilginç ve derin bir bakış açısıyla şu yorumlarda bulundu: küresel büyüme tahmini %3.9 (18-19 için Ekim ayı için tahminlerinin 0.2 üzerinde); ABD, Japonya, EMU ve Çin’in yanı sıra Brezilya, Meksika, CEE gibi gelişmekte olan pazarlar beklentilerin üzerinde büyüyor.
Tarihi henüz belirlenmemiş olan bir sonraki EIFI kongresi Fransa’da üye Artema tarafından düzenlenecek. 

Tarih : 5.09.2018