topbanner


Sıfır Hata Ufkunu Keşfetmek

Uluslararası pazardaki en esnek ve güvenilir şirketlerden biri olarak kabul edilen Dimac, sıfır kusur yolculuğunda birlikte yol almak üzere bağlantı elemanları sektörüyle ortaklığını sürdürmeye kendini adamış bulunuyor.
 
Bağlantı elemanı pazarına ilişkin eğilim, OEM’lerin, %100 muayene ve ayıklama ekipmanlarının etkin bir şekilde kullanılmasının sektörün bir seçeneği değil olmazsa olmazı olduğunu fark etmelerine neden oldu. Bağlantı elemanı üreticileri, üretim hızı ve kalitesi bunlara bağlı olduğundan sıfır kusurlu parçalar üretmek zorundadır.
 
Bu, çok zorlu segmentlere tedariği taahhüt eden üreticiler için daha doğrudur. Birinci olarak, güç aktarımının, bir otomobilin güvenilirliğinin ve güvenliğinin, çoğu zaman bağlantı elemanlarının kalitesine bağlı olduğu otomotiv, parçaların çok daha düzgün olmasını beklemektedir.
 
Bu yaklaşım, müşterilere yüksek kaliteli ürünlerin güvenilir bir şekilde tedarik edilmesini ayrıca toplam üretim sürecini iyileştirmek, çalışma süresini en üst düzeye çıkarmak, kritik parça güvenliğini sağlamak ve olası yeniden çalışmayı önlemek, geri çağırmak üzere ek geri bildirimi veya sorumluluğu garanti eden verimli %100 muayene ve ayıklama ekipmanının kullanılmasını gerektirir.
 
Dimac’ın Yenilikçi Kalite Yaklaşımı
 
Dimac, makinelerini, sadece üst düzey mekanik ve elektronik bileşenler ile, her türlü boyutsal ölçüm için metalürjik hataları belirleyecek en gelişmiş lazer ve girdap akım cihazlarını içeren yüksek çözünürlüklü optik sistemler ile donatıyor.
 
İtalyan şirketin sistemleri, son teknoloji anahtar teslimi tak ve çalıştır çözümleridir ve müşterilerinin uluslararası takdiriyle kanıtlanmış teknolojik etkisi, Yalın Üretim Süreci ile uyumludur.
 
Şu anda Dimac, dünyanın her yerinde 7/24 çalışarak milyarlarca cıvata, vida, saplama, silindirik parça, somun, rondela, bağlantı parçası, burç vb. bağlantı elemanlarını muayene eden ve ayıklayan 900’den fazla makineye sahiptir.
 
Dimac muayene çözümleri, maliyetli arızaları ve durma sürelerini önleyerek kusurlu bağlantı elemanlarını üretime girmeden işin başında işlemden çıkarır.
 
Her parça çapak, çizik, diş hasarı veya kafa çatlakları ile diş parametreleri, uzunluk, çap, yarıçap, düzlük ve girinti derinliği gibi boyutsal ölçümler için muayene edilebilir, toleransları daha yüksek doğruluk payı ile teyid edilebilir.
 
Böylesi bir Toplam Kontrol, her türlü bağlantı elemanı faaliyetindeki işlemleri kolaylaştırır ve her zaman doğru eylemi doğru zamanda seçmede Kalite Yönetimine yardımcı olacak kılavuzlar sunar.
 
Vaka İncelemesi: AKS Otomotiv
 
Yirmi yılı aşkın uzmanlığa sahip Türk bağlantı elemanı şirketi AKS Otomotiv, ağırlıklı olarak otomotiv için yüksek hassasiyetli ve kritik komponentler üretmeye odaklanmıştır.
 
Ürünleri işlenmiş, preslenmiş, tığlanmış parçalar, hassas şimler ve rondelalar, örneğin silindir kapağı, krank mili, volan ve ana yatak kapağı ile eksantrik mili için standart olmayan bağlantı elemanlarından oluşuyor.
 
Tüm süreçleri sıfır hata ile işletmeyi hedefleyen ve ISO 9001 ve IATF 16949 kalite yönetim sertifikalarına sahip olan AKS, rekabetçi ve güvenilir bir tedarikçi olarak kalmak üzere kalite yönetim sistemlerini ve yalın üretim uygulamalarını geliştirmek için sürekli çalışmaktadır.
 
Kritik bağlantı elemanlarının kalitesini garantileme yönündeki en önemli yatırımlardan biri, en yeni nesil Dimac MCV5 serisi, gelişmiş, sofistike ve kullanımı kolay muayene ve ayıklama sistemini seçmek olmuştur.
 
“Felsefemiz, tüm bağlantı elemanı boyutlarının %100 doğru olmasını sağlamaktır,” diyen AKS Kalite Müdürü Özcan Kaya, “Bu nedenle de Dimac’ın en son teknolojisine başvurduk. Spesifik örnek olarak, MCV5 modeli gerçek zamanlı hesaplama ve kusursuz boyutsal hassasiyet açısından gereksinimlerimizi tam olarak karşılıyor,” dedi. 
 
Dimac Proje Müdürü Sn. Andrea Cuttica, “Her bir parçanın boyutsal şartları tam karşılayıp karşılamadığını belirlemek için geniş kullanıcı tanımlı özelliklerin ölçümü ile birlikte her parçanın profilini oluşturmak mümkün,” açıklamasında bulundu. 
 
“Kusur her yerde olabilir,” diye devam eden Mr. Cuttica “bu yüzden her yönden ölçmelisiniz yoksa kusurları gözden kaçırabilirsiniz. Personelimiz ve AKS uzmanlarımız en iyi çözümü bulmak için birlikte çalıştı ve sonuç MCV5’in bu yeniden tasarlanan versiyonu oldu,” dedi.
 
İstanbul, Tuzla serbest bölgesindeki AKS fabrikasına kurulan MCV5, parçaları tetiklemek için en iyi özelliklere sahip optik sensör kontrollü sistem ve telemerkezli yüksek çözünürlüklü üç dijital kamera ve bir yan kameranın yanı sıra özel lens sistemi ve koşutlanmış ışıklandırma ile donatılmış üst düzey bir görüntü sistemi sunuyor.
 
MCV5’in inceleyebileceği parça yelpazesi geniştir: somun, kaynak somunu, kendinden kilitli somun, rondela, emniyet halkası, plaka, düz kama, burç, bağlantı parçaları, vida, dişli geçme ve ince boşlukla üretilen parçalar.
 
Parçalar düz veya silindirik geometriye sahip olabilir; ayıklama hızı 450 parça/dakikaya, tekrarlanabilirlik ise +/- 0,01 mm’ye kadar çıkabilir.
 
Yazılımı MCVx vision suite’in son sürümü olan makinede, evrensel besleme sistemi ve süper hızlı kurulum süreleri daha da gelişkindir.
 
İsteğe bağlı olarak, makine, yüksek çözünürlüklü parça profili taraması ile ve küçük izlerin, çapakların ve her türlü geometrik çevreden sapmanın tespiti ile  profil kontrolü gibi özel işlevlerle donatılabilir. 
 
İn-thread-OK aracı, iç dişlerin varlığını ve kalitesini kontrol etmek ve komponentin iki karşıt yüzü üzerinde yüzey kusurlarını muayene eden çift yüz kontrolü içindir.
 
“Markamız uluslararası alanda giderek daha fazla tanınıyor” diyen Sn. Özcan Kaya, “Bu, kısmen kaliteye ulaşma çabamız ve bunun gibi %100 güvenilir cihazlara yaptığımız yatırımlarla gerçekleşmektedir,” dedi 
 
Dimac Genel Müdürü Sn. Massimo Agrati, “en yenilikçi tekniklere en iyi şekilde uygulamayı hedefleyerek, müşterilerimizin beklediği hedefe ulaşmalarında doğru ölçüleri yerine koymak suretiyle mükemmellik taahhüdümüzü ve deneyimimizi hasasiyet mühendisliği için geliştiriyoruz,” dedi.
 
2019 Hedefleri
 
Dimac, Yeni Teknolojileri, modellerine ve hizmetlerine başarıyla entegre ediyor.
 
“Otomasyon, Robotik, Artırılmış Gerçeklik, I.A. kapıda,” diyen Mr. Agrati sözlerini şöyle tamamladı: “4.0 teknolojik aşamasını hepimiz tanımalı ve hazır hale gelmeliyiz.  Dimac, yaklaşan teknolojik gelişmeleri ve trendleri karşılamaya her zaman hazırdır”.
 
Bunun bir örneği olan Dimac Acty, akıllı telefonu veya özel izleyicileri kullanarak, Dimac müşterilerine sunulan hizmetlere daha fazla esneklik ve verim sağlayan hizmete yönelik yeni bir artırılmış gerçeklik uygulamasıdır.
 
Ya da SPC-ROBOT, çığır açan ekipman olarak otomatik kontrol, SPC veri toplama ve ölçüm işlemlerini doğrudan üretim alanından yapabilmek için işbirlikçi robotikleri kullanan türünün tek örneğidir.
 
Dimac, Fastener Fair Stuttgart 2019 – Stand 1818, Hol 3’te son teknolojilerini sergileyecek. 


 

Tarih : 11.02.2019