topbanner


Nof Metal Coatings Group : Koruma ve Kalite

Vincent Le Berre, CEO ve Gelecek Başkan

Bağlantı elemanları sektörü için yüzey koruması şarttır.
 
Korozyona karşı koruyucu kaplama olmadan bir cıvata kullanmayı denediğinizde göreceksiniz ki; bir süre sonra kaçınılmaz olarak bu cıvata, bir parça paslı demir haline dönüşmüş olacaktır.
 
Örneğin üretiminde kullanılan bağlantı elemanları, cıvataları, levhaları korozyona karşı tedbir amaçlı olarak herhangi bir kaplama yapılmamış olan fakat çok detaylı üretilmiş, sizin de çok beğendiğiniz spor bir araba hayal edin. Bu arabanın hurdaya ayrılması için ne yazık ki birkaç yıl yeterli olacaktır.
 
Zaten, işe ahlaki yönden bakıldığında bir ürün, ancak tüm bileşenleri kaliteli ise kaliteli demektir. İşte korozyon koruma uygulamaları da bu kavramda yürürlüğe girer.
 
NOF METAL COATINGS GROUP, korozyon koruma sistemlerinin araştırılması ve uygulanması konusunda faaliyet gösteren ve Japon kimyasal grubu NOF Corporation’ın bir parçası olan dünya lideri bir şirkettir. Tüm dünyada üç bölgede faaliyet alanına sahiptir: Asya Pasifik, Avrupa ve Kuzey Amerika.
 
İtalya ve Türkiye için NOF METAL COATINGS EUROPE, ona bağlı olan SIE Srl firması tarafından Torino’dan temsil edilmektedir.
 
NOF METAL COATINGS su bazlı anti-korozif çinko lamine teknolojisinin buluşuna sahip olmaktan gurur duyar. Grubun ürünlerinin temelinde su vardır ve özellikle, çok iyi bilinen DACROMET® ve daha sonra mükemmelleştirilen, GEOMET® , lisans anlaşmaları yoluyla dünya çapında satılan ürünlerdir.
 
GEOMET® ürün yelpazesi, kullanım ömrünü tamamlamış araçların Avrupa Direktifinde belirtilen sağlık açısından tehlikeli diğer maddelerin yanı sıra CMR maddelerini de  (kanserojen, mutajenik ve üreme için toksik) içermez. Sıfır VOC içeriğine ulaşmak için geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir. NOF METAL COATINGS GROUP’ta çevreye olan saygının, göstergesi; hizmet, kalite ve yenilikle birlikte toprak değerlerinin korunması olarak kabul edilmektedir.
 
Paris’te bulunan grubun Avrupa şubesinin genel merkezinde, Chantilly’nin bu güzel semtinde, NOF METAL COATINGS GROUP’un Avrupa Şubesi Başkanı, Sayın Jean-Marie Poulet ve CEO, Sayın Vincent Le Berre -  şirketin gelecekteki başkanı, tarafından memnuniyetle karşılandım. Ayrıca, Sayın Eric Ros - EMEA Satış ve İş Geliştirme Direktörü, Bayan Stéphanie Dupuis - Dış İlişkiler ve Hukuk İşleri Müdürü ve Sayın Mario Caracciolo - İtalya ve Türkiye Piyasa Müdürü de bu ilgi çekici toplantıya katıldılar.
 
“ Başkan Bay Jean-Marie Poulet, şirket felsefemiz, her zaman insana ve çevresine saygılı ürünler geliştirmektir” diyerek söze başladı. Biz, işyerinde çalışan insanların güvenliğini sağlama, uygun çalışma koşulları oluşturma ve çevre kirliliğine karşı duyarlı olma konularına saygı duyuyor ve bu konularla ilgili çalışmalar yapıyoruz.
 
İşletmemiz su bazlı ürünlerini, markamızı kullanmaya yetkili bir lisans sözleşmesi kapsamında gerçekleştirmekte olduğundan, lisans sahiplerinin kurallara uygun olarak çalışıp çevreye saygılı olmasını sağlamayı taahhüt etmektedir.
 
Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, bizim bu yaptığımız, her zaman diğer üreticilerde bulunmayan, büyük bir organizasyonel bağlılığın göstergesidir ve aynı zamanda ilerisi için yatırım anlamına gelir. Fakat çevrebilim bağlamında kaçınılmaz olarak, söylem ekonomik gerçekliğe doğru ilerler. Özellikle geçmiş dönem krizlerinin grubun faaliyetlerini nasıl etkilediğinden bahsediyorum.
 
“Kriz –dedi Başkan Poulet – bizim için dâhili yapımıza yansıyan tüm sorunları ve tüm kurumsal yapıyı gözden geçirme fırsatıydı. Her şeyden önce 2007 - 2008 arasındaki uğursuz dönem, tüm müşterilerimize ve özellikle bağlantı elemanları sektöründekilere zarar verdiğinden çok ağır bir etki yarattı. Hem üretim planlarını hem de yönetim planlarını gözden geçirmeliydik. Bugün durum çok daha iyi ama bu deneyim unutulmayacak ve unutulmamalıdır.
 
 “ Geçmişteki krizin bir sonucu da geçmişte büyük çapta olan müşterilerimiz için tuttuğumuz stokların yönetiminin düzenlenmesi oldu. Bu nedenle yeni bir tedarik biçimine geçtik, daha küçük miktarlarda ürün tedarik etmeye ve stoklamaya başladıktan sonra daha hızlı bir teslimat hizmeti sağladık. Bu da elbette bizim dağıtım sistemimizin tümüyle gözden geçirilmesini gerektirdi. “
 
Bu noktada, CEO, Vincent Le Berre “Örneğin, İtalya’da müşterilere yönelik tedarik artık çok düzenli bir servisle sunulmakta ve böylece depolarımızda süper (aşırı yüklü) bir stoka ihtiyaç duyulmamaktadır. Başka bir deyişle onların ihtiyaçlarını ve beklentilerini tam olarak karşılamak için müşterilerimizin özelliklerine ve gerçek ihtiyaçlarına daha fazla önem verdik .” açıklamasını yaparak konunun önemini vurguladı.

 
Başkan Poulet’in, otomobil endüstrisi, mekanik endüstrisi ve özellikle bağlantı elemanları endüstrisi ile mükemmel ilişkileri sürdürüyor olması bizim için çok büyük bir şanstır. Bu durum bize, iyi kararlar alabilmemiz ve bazı sentezler yapmamız için de fırsat veriyor. Mr Poulet; “ Geçmişteki krizin sonucuna dayanarak ayrıca, rüzgâr sektörü ve demiryolu sektörü gibi işimizi genişletecek diğer sektörleri de araştırmaya karar verdik .” diyor. Bu noktada, en doğal şey, güçlü, küreselleşmiş bir pazarda hangi ticari stratejinin hayata geçirilebileceğini araştırmaktı.
 
Mr Poulet’in bu konuda verdiği kararı şu şekilde açıklıyor; “Küresel düşünmek ve yerel olarak hareket etmek. Tüm dünyada seyahat eden ve çeşitli şirketlerle koordinasyon toplantılarına katılan çok yetenekli ve dinamik teknisyen ve yönetici gruplarına sahibiz. Tüm müşterilerimize eşit hizmet ve aynı dikkati sunabilmemiz için pazarlama, ticari teknikler, araştırma-geliştirme ve teknik destek yönetimi için düzenli olarak toplantılar düzenlenmektedir .”
 
Bu durumda sürekli gelişen teknoloji ne olacak? Anti-korozyon kaplama sistemleri teknolojisinin geleceğinin ne olacağı bir merak konusudur.
 
Başkan Jean-Marie Poulet açıklıyor: “Ekolojik açıdan kararları öngörmeye ve uygulamaya elimizden geldiği kadarıyla her zaman alarm halinde ve hazır olacağız. Ürünlerimiz için,söylenmesi gereken önemli şeyler; duyarlılık ve ülkeden ülkeye değişen farklı çevre yasaları ile güçlü ilişkisidir. Bazı ülkeler-sayıca az olmakla birlikte- bu konu da çok katı ancak kirlilik yasalarına karşı çok anlayışlı olan ülkeler de var. Bugün tedarik edilmesi gereken ham maddelerin yarın büyük bir problem haline geleceğini de düşünmeli ve gelecek için de önlemler almalıyız. Bu nedenle ham maddelerin erişilebilirliğinin, gelecekte olabilecek politik gerilimlerden, büyük endüstrisi olan ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında çıkabilecek olan ekonomik savaşlardan etkilenmemesini garanti etmeliyiz. Tedarik sorununun yanı sıra kirlilik sorunlarının da her zaman öncelikli olmaya devam edeceğinden eminiz. Çevreye saygı duymak adına kirlilikle her şartta mücadele etmek ahlaki bir sorumluluktur. Özellikle, zararlı gaz salınımlarını azaltılmalıdır. Atmosferik kirliliğin ana kaynaklarından biri olan taşıma ve insanların ulaşım sistemleri toplam olarak revize edilmelidir. Günümüzde, elektrikli otomobillerin, problem için olası bir çözüm olabileceğini umuyoruz. 

 
CEO Vincent Le Berre devam ediyor: “Ürünümüzün diğer avantajlarından biri de işlevsellik ve dolayısıyla operasyon süresinin artırılmasıdır Bir diğer önemli nokta ise suyun, hem tüketim hem de kirlilik açısından değerlendirilmesi gerektiğidir. Gelecekte hâlihazırda doğru bir çevre koruma teknolojisi geliştirmemiş olan şirketlerin artık küresel pazarda rekabet edemeyeceği ve ilerleyemeyeceği açıktır. Çevreye saygılı, bireylerin sağlığını koruyan ve aynı zamanda antikorozyon fonksiyonunda da etkili olan bir teknolojiye daha fazla yatırım yapmayı planladık.”
 
Mr Poulet, CEO Le Berre’in sözlerini şöyle tamamladı: “NOF METAL COATINGS GROUP söylendiği gibi ürünlerinin etkinliğine önem verdiği kadar bu ürünlerin çevreye duyarlı oluşuna da önem veriyor.NOF METAL COATINGS GROUP çevre dostu, müşteri taleplerini karşılayabilecek yeni ürünler geliştirmek ve yeni patentler almak için bu yöndeki araştırma ve çalışmaları her zaman teşvik etti ve ediyor.”
 
Tüm bu yenilikçi gelişmeler ve taahhütler NOF METAL COATINGS GROUP’un yeni bir piyasa pazarı bulmasını mümkün kılacak mı?
 
Başkan Jean-Marie Poulet yanıtlıyor: “ Teknolojimizle ilgili olarak, kendimize yeni pazarlar edinme hakkında sorular da sorduk. Bizler yüksek oranda seçkin, yüksek teknolojiye sahip ve bu yüzden de pahalı ürünleri piyasaya sunuyoruz ve bu da küresel pazarda rekabetimizi negatif yönde etkiliyor. Ama diğer yandan, şunu belirtmeliyiz ki bizim ürün kategorimizdeki teknoloji çok karmaşık ve rafine hale gelmeye başladı. Örneğin; bir otomotiv üreticisinin ihtiyaç duyduğu malzemeler, fonksiyonlarına bağlı olarak aşırı derecede karmaşık hale geldi ve bu malzemelerin üretilmesi aşırı derece zorlaştı. Bu karmaşık işlevsellikteki malzemeleri korozyondan korumak için üretilen ürünlerin yapısı da karmaşık ve giderek artan özelliklere sahip hale gelmeye başladı.Soldan sağa: Sayın Caracciolo (NOF İtalya Tesilcisi), Sayın Dupuis (Hukuk İşleri Müdürü), Sayın Guerritore (“Italian Fasteners” Dergisi Editörü, Sayın Poulet (Başkan), Sayın Le Berre (CEO), Sayın Ros (İş Geliştirme ve Satış Müdürü EMEA)

Ürünlerimizin uygulama sektörlerinin: otomotiv ve kamyon endüstrisi, bağlantı elemanları endüstrisi, rüzgâr enerjisi sektörü, demiryolu sektörü, inşaat sektörü ve inşaat makineleri, elektrikli donanım ve tarım makineleri olduğunu belirtmeliyiz. Anti-korozyon ürününe yönelik yeni sınırlar, güncel ürünleri tanımlamak için, büyük otomobil üreticileriyle uyumlu, araştırmayı teşvik ettiğimiz bir sektör olan karbon elyaf gibi yeni malzemelerdir. Öte yandan, NOF METAL COATINGS GROUP Çin, Meksika, Hindistan ve Rusya gibi çeşitli ülkelerde kendi kuruluşlarını açmaya kararlıdır. “
 
Peki, gelecek için NOF METAL COATINGS GROUP’un istediği nedir?
 
“Açtığımız bu yolda yapılacak en önemli şey - diyor Jean-Marie Poulet - çevreye ve müşterilerimizin ve son kullanıcıların çıkarlarına saygılı yenilikler olacaktır.”
 
Toplantımızın ardından Sayın Poulet, Sayın Le Berre ile birlikte NOF METAL COATINGS EUROPE’nin ofislerini ve laboratuvarlarını ziyaret etmeye davet edildim. Böylece, Grubun yönlendirici ruhunu görme fırsatım oldu.
 
Çevreye duyulan sevgi ve saygı; ancak tüm modern ve aydınlık ofis ve laboratuvar binasının doğal bir bahçe ve yeşillik ortamında uyumlu bir şekilde bütünleşmesiyle algılanabilir. 
 
Fransa’da idari ve ticari ofisler ile kimyasal araştırma ve kalite kontrol laboratuvarları ile endüstriyel uygulama süreçleri, Dünya Eğitim Merkezi ve “GEOMET® ACADEMY” çalışmalarına yönelik olarak ayrılmış alanlar bulunmaktadır.
 
Çeşitli marka ürünleri ve “GEOMET®” üretimi, Avrupa için, Belçika’da bulunan fabrikada üretilmektedir. Fazla söze gerek yok, genel merkezde ofisler çalışanlar için modern daha motive edici ve keyifli hale getirmek için tasarlanmışlar.  Ancak tüm kompleksin manyetik merkezi laboratuvarlardır.
 
Laboratuvarlar, çok sayıda, her türlü test ve deneylere izin veren yüksek teknolojik araçlarla dolu. Uzman bir teknisyen için gerçek bir cennet ve NOF METAL COATINGS GROUP’un pratikte her şey için kaliteyi tercih ettiğine dair somut bir kanıt.

 

Tarih : 12.12.2018